Pokládka terasové dlažby z přírodního kamene

Přírodní kámen je osvědčeným a trvalým stavebním materiálem na chodníky, zdi, schody nebo – jako v tomto případě – na terasy. Pokládka však vyžaduje trochu trpělivosti: Zatímco betonová dlažba má standardizované rozměry, přírodní kámen je lámaný, má nepravidelné hrany a rozdílné výšky. Kámen tedy musíte kus po kusu vybírat, pokládat a přizpůsobovat vodováhou. Taková terasa je však ale velmi trvanlivá a krásná.


Návod

1. Příprava podkladu

V uvedeném příkladu slouží jako pevný podklad základová deska z betonu: Vykopejte přibližně 30 centimetrů zeminy, půdu zhutněte a zhotovte bednění z dřevěných prken (výška bednění musí končit s betonovou deskou). Při tom naplánujte spád směrem od domu (1 až 2 procenta).

Nasypte vrstvu štěrku vysokou tři centimetry a zakryjte ji fólií, a dále výztužnou rohoží z oceli. Poté následuje přibližně 15 centimetrů silná vrstva betonu, který stáhněte přes bednění do roviny. Beton se nyní musí – zakrytý plachtou – nechat vytvrdit (občas jej polévejte vodou). Přibližně po sedmi dnech následuje izolační nátěr a pokládka přírodního kamene může začít.

Více o zhotovení základů zjistíte v následujícím Rádci BAUHAUS

Mohlo by vás zajímat: Zhotovení základů

2. Pokládka přírodního kamene do silné vrstvy

Nejdříve v nádobě na maltu namíchejte mrazuvzdornou pokládací maltu pro přírodní kámen – vždy pouze tolik, kolik můžete zpracovat za jednu až dvě hodiny. S pokládkou přírodního kamene začněte nyní u zdi domu: Maltu nanášejte na plochu po úsecích a na každou přírodní tvarovku dejte před uložením rovněž 15 až 20 milimetrů silnou vrstvu pokládací malty. Pokládejte tvarovku za tvarovkou a opatrně je zaťukávejte pryžovým kladivem do maltového lože. Vodováhou zkontrolujte stejnou a rovnoměrnou výšku obkladu – jednotlivé tvarovky v případě potřeby zaťukněte hlouběji.

Přebytečnou maltu ihned odstraňte zednickou lžící. Poté, co jste položili všechny tvarovky, obklad zameťte a tvarovky očistěte vodou a houbou.

Již po jednom dni je obklad terasy z přírodního kamene pochůzný.

Tip

Řezání dlažebních tvarovek

Přířez dlažebních tvarovek – ať z betonu, kabřince či přírodního kamene – většinou nelze provádět mechanickým nářadím. Pro tento úkol je naopak předurčena úhlová bruska. Do brusky lze použít různé nástrojové nástavce. Na normální betonové tvarovky zpravidla stačí běžné řezací kotouče na dlaždice. Diamantové řezací kotouče jsou ideální na přírodní kámen – nebo použijte profesionální stroj pro řezání za mokra.

Pozor: Ochrana sluchu, ochranné brýle, protiprachová maska, dobré pracovní rukavice a obuv s ocelovými špičkami jsou při řezání dlažebních tvarovek naprostou nutností!

Velký výběr profesionálních strojů a zařízení najdete v půjčovně nářadí BAUHAUS.

Mohlo by vás zajímat: Půjčovna nářadí

Nářadí a materiál

 • Koště
 • Betonový základ (bednící prkna, rohož ze stavební oceli, štěrk, transportbeton)
 • Pryžové kladivo
 • Zednická lžíce
 • Nádoba na maltu
 • Přírodní kámen podle potřeby
 • Malta na spárování přírodního kamene
 • Vodicí šňůra
 • Lopata
 • Houba
 • Vodováha

Galerie obrázků: Pokládka terasové dlažby z přírodního kamene

Chodníky z lámaného přírodního kamene působí velmi přirozeně a zdobí každou udržovanou zahradu.

Přírodní kámen pokládejte na dobře připravený podklad – například na betonový základ.

Při tak zvané pokládce do silné vrstvy naneste maltu na každou tvarovku a poté ji usaďte do připraveného lože z mrazuvzdorné pokládací malty pro přírodní kámen.

Přírodní kámen pokládejte tak, aby měl stejnou výškovou úroveň (vodováha).

Již během pokládky odstraňujte zednickou lžící z dlažby zbytky malty.

Jakmile jsou položeny všechny tvarovky, plochu zameťte a zbývající nečistoty odstraňte vlhkou houbou.