Pokládka mozaikových obkládaček v koupelně

Obkládačky ze skleněné mozaiky se snadno udržují, snášejí zatížení a jsou odolné stejně jako obkládačky v běžných formátech. Zejména však rozmanitost vzorů a barev činí z mozaikových obkládaček stále oblíbenější obklady stěn v koupelnách. Mozaiky pro lepení ze zadní strany se k tomuto účelu hodí nejlépe. Skleněnou mozaiku nalepte lepidlem na obklady a vyspárujte spárovací hmotou pro přírodní kámen.

Příklady, tipy a velký výběr obkladů z různých materiálů, různých formátů, dekorů a designů najdete v našem oddělení obkladů a dlažeb. Na našich prezentačních panelech najdete inspiraci a atraktivní příklady použití obkladů a dlažeb pro Váš domov.


Návod

1. Správná příprava podkladu

Mozaikové obkládačky na stěnách lze pokládat na téměř všechny podklady postupem tzv. tenkého lože. Předpokladem je, aby měl podklad nosnost, byl rovný, suchý a bez přítomnosti látek, které ovlivňují přilnavost lepidla na obkládačky – což je například mastnota, prach nebo staré nátěry. Proto veškeré volné části a nátěry odstraňte a nerovnosti vyrovnejte samovyrovnávací stěrkou do ztracena. U silně savých podkladů navíc proveďte předúpravu základním nátěrem a nechte dobře vyschnout. V koupelně kromě toho naneste další vodotěsnou závěrnou vrstvu. V opačném případě může dojít k poškození. Speciální utěsňovací nátěrové systémy najdete ve vašem odborném centru BAUHAUS.

2. Rozvržení obkládaček

Než začnete s pokládkou mozaikových obkládaček, měli byste nejprve naplánovat rozvržení tak, aby vznikl celkový harmonický obraz. Pokud chcete provést obklad až do stropu, vyznačte v obdélníkových místnostech olovnicí střed a rovnejte pak obkládačky podle něj.

Pokud máte naopak pevně určenou výšku, vyznačte tuto výšku pomocí vodováhy a olepte ji krepovou páskou. Pokud později nanesete lepidlo na obkládačky a pak krepovou pásku stáhnete, získáte tak přesný záchytný bod pro první řadu obkládaček.

3. Pokládka mozaikových obkládaček

Naneste lepidlo v tenké vrstvě (cca 5 mm) hladítkem na rovnou a základním nátěrem opatřenou stěnu a „učešte“ ji ozubenou stěrkou. Položte mozaikovou obkládačku a přitlačte ji dřevěnou nebo plastovou deskou. Zbytky lepidla vyčnívající ze spár okamžitě otřete a případně spáry vyškrábejte. Mezitím opakovaně kontrolujte pomocí vodováhy vodorovný průběh řady – dokud je lepidlo ještě vlhké, můžete případně nerovnosti opravit.

Doporučení: Namíchejte vždy jen tolik lepidla, kolik ho do dokážete zpracovat do cca 30 minut.

4. Prostupy trubek a pokládka „přes roh“

Pro prostupy trubek (např. přívody vody a odpady) musíte rohože s mozaikou přiříznout podle potřeby. Za tím účelem přeneste příslušné rozměry na spodní stranu rohože s obkládačkami a tkaninu prořízněte pomocí odlamovacího nože.

Jakmile je vše potřebné přiříznuto (mozaiku ještě jednou zkoušebně přiložte), naneste i zde lepidlo na obkládačky a zalícujte mozaiku do mezery.

Jestliže musíte mozaikové obkládačky pokládat přes roh (hranu), položte rohož s obkládačkami jako celek přímo přes hranu. Nebo – a to je spolehlivá varianta – přiřízněte podle potřeby rohože s mozaikou a položte na hranu (můžete také alternativně vložit hranový profil pro obkládačky).

Jakmile je celá plocha obložena, nechte lepidlo minimálně dvanáct hodin vytvrdnout (řiďte se pokyny výrobce).

5. Spárování mozaikových obkládaček

Rozdělte spárovací pryžovou stěrkou spárovací hmotu úhlopříčně k obkladu. Opakujte postup tak dlouho, až jsou spáry vyplněny. Jakmile se malta trochu „zatáhne“, otřete celou vyspárovanou plochu houbou nebo deskou s houbou.

Nakonec všechny spáry vyspárujte trvale pružným silikonem. Předtím pečlivě odstraňte všechny zbytky lepidla ze spár a proveďte předběžný těsnicí zátěr. Ten zajistí, aby se podklad odmastil a silikon lépe přilnul.

Přiložte tubu se silikonem a nanášejte hmotu v celé šířce spár. Na spáry nastříkejte pomocí postřikovače na květiny směs prostředku na mytí nádobí a vody. Na závěr stáhněte pomocí dřevěné stěrky přebytečný silikon a prsty vyhlaďte spáry.

Tip

Mozaikové rohože

Mozaiky jsou většinou sestaveny do větších rohoží nebo tabulí. Rohože, určené pro lepení zadní stranou, mají na zadní straně tkaninu, která zůstane v maltovém loži. Mozaikové rohože pro lepení z přední strany mají na přední straně snímatelný papír. Jakmile mozaika pevně drží na podkladu, přední strana se dobře navlhčí houbou a stáhne se ochranný papír.

Přiřezávání mozaiky

Mozaiky můžete zpravidla pohodlně přiřezávat odlamovacím nožem. Pokud má ale řez probíhat přímo řadou kamínků mozaiky, je k tomu potřeba elektrické nářadí: V tomto případě upněte rohož mezi dvě dřevěné latě do svěráku a použijte úhlovou brusku s diamantovým řezným kotoučem.

Velikost zubů stěrky

Hloubka zubů ozubené stěrky, kterou se „pročesává“ lepidlo pro obkládačky, se řídí podle délky hran obkládaček:

50 až 100 mm = 3 až 4 mm
100 až 200 mm = 6 mm
200 až 250 mm = 8 mm
nad 250 mm = 10 mm

Nářadí a materiál

 • Houba případně deska s houbou
 • Krepová páska
 • Lepidlo na obklady z přírodního kamene
 • Mozaikové obkládačky dle potřeby
 • Nůžky
 • Odlamovací nůž
 • Olovnice
 • Ozubená stěrka
 • Pryž pro spárování nebo pryžová stěrka
 • Silikon pro přírodní kámen
 • Skládací metr
 • Spárovací malta pro přírodní kámen
 • Stěrková hmota pro opravy nerovností - v případě potřeby
 • Tužka
 • Vodováha
 • Základní nátěr a případně těsnící předběžný zátěr

Obrázková galerie: Pokládka mozaikových obkládaček v koupelně

Mozaikové obkládačky jsou svými různými vzory a barvami „pastvou pro oči“ v každé koupelně.

Po pečlivé přípravě podkladu naneste na plochu základní nátěr.

Poté naneste na připravenou plochu hladítkem v tenké vrstvě lepidlo pro obklady z přírodního kamene, „pročešte“ ozubenou stěrkou a vložte rohože s obkládačkami do lože z lepidla.

Pro prostupy trubek se musí mozaikové rohože podle potřeby přiříznout.

Při pokládání přes roh přiřízněte rohož s mozaikou podle potřeby a položte jako celek přímo přes hranu.

Diagonálně vpravte maltu pro přírodní kámen pomocí spárovací pryže. Na závěr spáry vyhlaďte vlhkým blokem houby.

Rohové, dilatační a styčné spáry elasticky utesněte se silikonem na přírodní kámen: Přiložte tubu se silikonem a nanášejte hmotu v celé šířce spár. Na závěr na spáry nastříkejte pomocí postřikovače na květiny směs prostředku na mytí nádobí a vody, stáhněte pomocí dřevěné stěrky přebytečný silikon a prsty vyhlaďte spáry.