Pro udržení optimálního stavu zahradního jezírka a zajištění jeho biologické rovnováhy je důležité přizpůsobovat péči jednotlivým ročním obdobím. Jak na to? Čím se liší údržba zahradního jezírka v konkrétních měsících? Kdy se hodí jezírková chemie, a jak ji používat? Poradíme vám!

Jaro ve znamení oživení a prevence

S příchodem jara ožívá nejen zahrada, ale i jezírko a spolu s ním i všechna jeho fauna a flóra. V průběhu března až května se teplota postupně zvyšuje, voda se prohřívá a dochází k nastartování biologických procesů. Na začátku jara je tak klíčové provést analýzu a pomocí testerů zjistit, jak je na tom pH, tvrdost, alkalita vody a obsah živin.

Neméně podstatná je též kontrola stavu jezírka. Zaměřte se na konstrukci a možné poškození mrazem – praskání, kroucení, případně větší defekty. Odumřelé, přemrzlé a staré rostliny, listy i kořeny odstraňte. Mladší výhony zastřihněte těsně nad vodní hladinou. Díky tomu se rostliny omladí a opětovně rozrostou.

Jarní péče o ryby

V dubnu a květnu, kdy jsou již teploty vyšší, sledujte celkovou kvalitu vody, a i nadále pravidelně testujte pH a další hodnoty. Předejte jednak jejich nerovnováze, ale i rozvoji zákalu a řas. Zároveň tak chráníte zdraví ryb. Po zimě je zapotřebí sledovat jejich vitalitu. Jakmile teploty vystoupají k přibližně 12 °C začněte s pravidelným krmením. Zvolte krmení obohacené o vitamíny a minerály, které rybám po zimě schází.

Zahradní jezírkoZahradní jezírko

Kdy na jaře poprvé použít jezírkovou chemii?

Hodí se jezírková chemie již při jarní údržbě biotopu? Rozhodně ano, hodí. Vystoupá-li teplota vody alespoň k 5 °C, nastává vhodná chvíle k prvotnímu spuštění filtračního systému. Celkovou kvalitu a zdraví vodního mikrobiomu v průběhu jara podpoří péče Baenzy – start. Pro optimální účinnost však doporučujeme aplikaci až v momentě, kdy teplota vody dosahuje min. 10 °C. Vhodné je také použití preventivních přípravků Fosfosorb a Baenzy – Filtr, které z vody vyvazují živiny pro růst řas.

Léto, aneb vrchol sezóny i péče o zahradní jezírka

Krásy zahradního jezírka si můžete při správné jarní péči užívat přes léto téměř bez starosti. Se stoupající teplotou však mohou nastávat problémy s okysličením navzdory dostatečnému množství vysazených rostlin ve vodě. Ohřátí vody a tropické teploty mohou vést k problémům s rozpouštěním kyslíku ve vodě. Pro zajištění dostatečného množství kyslíku pro ryby a rostliny je vhodné použít kyslíkové jezírkové čerpadlo.

Stejně tak v létě stoupá riziko vzniku řas – typicky jde o zelenou či hnědou řasu projevující se zákalem vody. V období od června do září nadále kontrolujte pH vody i další parametry. Setkáte-li se s některými potížemi, efektivním řešením je jezírková chemie značky Vodnář. Sáhnout může po přípravku Na řasy, stabilizátoru, pH Plus či pH Mínus a nebo péči Baenzy – sezóna.

 

TIP: Jak na konkrétní potíže jako je zelená voda, zákal, pěna na hladině či řasy? To se dočtete v našem článku o řešení problémů v zahradním jezírku.

Podzim = příprava na zimu

Zazimování jezírka má přímý vliv na jeho kondici na jaře příští sezóny. Péči v tomto období tak rozhodně neopomíjejte. Jelikož na podzim rostliny přecházejí do období vegetačního klidu, nepotřebují již tolik živin a není tak nutná ani speciální péče.

Ke kompletnímu zazimování a ošetření vody je vhodná aplikace přípravku Baenzy – na zimu. Jedním z klíčových kroků je však také manuální vyčištění jezírka. Odstraňte odumřelé rostliny, spadané listí i nečistoty ze dna jezírka. Rákosovité rostliny zkraťte těsně nad úroveň hladiny vody. Přes zimu budou fungovat jako jakási “ventilace” k zásobování kyslíkem a zároveň odvodu plynů. Vhodné je také zbavit se vodního kalu.

Nakonec nezapomeňte demontovat filtrační systém, včetně UV lampy. Vzduchování do jezírka ponechte, a to zejména tehdy kdy zde chováte ryby, které potřebují okysličování vody.

Zima znamená klid a minimalizaci rizik

Během zimních měsíců jezírko odpočívá. A to doslova. Biologické procesy jeho mikrobiomu a život rostlin i ryb budou pomalejší a omezené na minimum. Rybám proto dopřejte klid a do jezírka v období od prosince do února zbytečně nezasahujte. Zpomalení veškerých procesů přirozeně zapříčiňuje také ochlazování vody.

Zásadní je, aby hladina jezírka nezamrzla kompletně. Omezil by se tak přísun kyslíku. Jestliže se tak však stane, nikdy led neprosekávejte. První pomocí je vytvoření otvoru pomocí horké vody. Prevencí proti zamrznutí může být vzduchovadlo s plovákem. V případě, že jezírko není dostatečně hluboké pro bezpečné přezimování ryb, přesuňte je do vnitřního akvária.

Péče o zahradní jezírko v průběhu roku vyžaduje systematický přístup zohledňující měnící se podmínky ročních období. Vhodná chemie hraje klíčovou roli a společně s prevencí i pečlivostí jsou klíčem k úspěchu.

{"vsf-products-list":{"title":"Tipy pro v\u00e1\u0161 n\u00e1kup","products":["27204704","22748526","22740461","22747745","22737898","22740489","22740443","22747718","22730666","22747727"]}}

{"vsf-page-link":{"page-id":548}}
{"vsf-page-link":{"page-id":485}}