Růže, aneb královna květin, přitahuje svou krásou a vůní zahrádkáře i milovníky květin po celém světě. Existuje mnoho druhů a odrůd růží, které se liší tvarem, barvou a vlastnostmi. Jak se v nekonečné nabídce zorientovat a podle čeho vybírat? Pojďte se s námi podívat na nejoblíbenější druhy i konkrétní odrůdy růží. Podíváme se blíže na jejich rozdíly a důležité tipy pro úspěšné pěstování, či kdy a jak stříhat růže. 

Jaký druh růže zvolit?

Existuje celá řada druhů růží, které se dále dělí na konkrétní odrůdy. Liší se obvykle způsobem kvetení, velikostí i vzhledem samotných květů. Pojďme si představit těchto pět nejoblíbenějších druhů růží a jejich odrůdy:

  1. Keřové růže – oblíbené jsou zejména odrůdy Angela, Caramella, Cinderella či Goldspatz
  2. Pnoucí růže – mezi nejoblíbenější patří např. odrůdy Alaska, Aloha, Amadeus či Golden Gate
  3. Velkokvěté růže – sáhnout lze po odrůdách jako žlutá růže Athena, růžová Ruby Kiss či rudá růže Bellevue
  4. Mnohokvěté růže – oblibě se těší především růžová Amorosa, žíhaná Abracadabra či rudá Bordeaux
  5. Půdopokryvné neboli plazivé růže – mezi favority patří odrůdy Hotline, Cubana, Innocencia a mnoho dalších…

1. Keřové růže

Keřové růže jsou vynikající volbou pro zahradníky, kteří hledají efektní, avšak odolné rostliny. Vynikají mohutností a bohatým kvetením. Zajímavostí je, že dosahují neobvyklé výšky až 2 metry a kvetou od brzkého léta až do podzimu. Kromě toho jsou mrazuvzdorné.

Péče o keřové růže

Péče je poměrně nenáročná. Spočívá v pravidelném zalévání a občasném hnojení. Prořezávání není nutné, avšak zlepšuje schopnost regenerace rostliny. Co se týká umístění, keřové růže upřednostňují slunné stanoviště, kde bude dostatek prostoru pro růst a rozkvět.

2. Pnoucí růže

Pnoucí růže jsou neobvyklé svými dlouhými výhony. Bezesporu tak ozdobí a oživí každý nenápadný kout zahrady. Mohou však sloužit i jako alternativa živého plotu a poskytnou soukromí. Jsou odolné a mrazuvzdorné, avšak vyžadují stanoviště v závětří.

Péče o pnoucí růže

Péče zahrnuje pravidelné zalévání, hnojení a řezání. Ideální umístění poskytne pnoucí růži dostatečný prostor i oporu k pnutí – např. poblíž pergoly, plotu nebo zdi. Slunné stanoviště je stěžejní.

3. Velkokvěté růže

Velkokvěté růže jsou díky svým nádherným a aromatickým květům ikonou elegance. Oblíbené jsou nejen v zahradách, ale i ve floristice či kosmetickém průmyslu. Zajímavostí je, že odrůdy velkokvětých růží se označují také jako tzv. čajohybridy. Proč? Na základě zcela původní odrůdy této skupiny růží, a sice čínské čajové růže. Výjimkou nejsou exempláře o výšce až 90 cm. Mezi nejoblíbenější zbarvení patří rudá, žlutá nebo bílá růže. Černá růže se jako taková v přírodě nevyskytuje. Nejblíže černému je svým odstínem vzácná Black Baccara.

Péče o velkokvěté růže

Velkokvěté růže vyžadují pravidelné zalévání, hnojení a pro bohaté kvetení také dostatek slunce. Podzimní či jarní střih rovněž podpoří bohaté kvetení a zdraví růží v nadcházející sezóně.

4. Mnohokvěté růže

Mnohokvěté růže vynikají pestrobarevnými shluky květů. Květy vytvářejí kompaktní tvar a jsou ozdobou zahrad. Dle odrůdy se poté dělí na tzv. polyantky pocházející z dalekého Japonska a floribundy vyšlechtěné v Dánsku. Zatímco polyantky vytvářejí spíše drobnější květenství, floribundy tvoří velké a bohaté květy.

Péče o mnohokvěté růže

Toužíte-li po skutečně bohatém kvetení, mnohokvěté růže vyžadují pravidelné zalévání a slunné stanoviště v závětří. Pravidelné hnojení poté poskytne živiny pro kvetení i tvorbu poupat.

5. Půdopokryvné růže

Půdopokryvné růže se vyznačují nízkým vzrůstem a bohatým kvetením. Vytvářejí hustý koberec květů, a díky tomu jsou ideální k umístění na okraje záhonů, podél zahradního chodníku či na nejrůznější skalky.

Péče o plazivé růže

Péče o plazivé růže je nenáročná. I zde zahrnuje zejména pravidelnou zálivku. Pokud byste rádi zamezili prorůstání plevele, můžete půdu pod plazivými růžemi pokrýt mulčovací kůrou. Volte slunné až polostinné stanoviště.

{"vsf-products-list":{"title":"Tipy pro v\u00e1\u0161 n\u00e1kup","products":["30242270","26707228","16244420","28283070","24803607","21400638"]}}

{"vsf-page-link":{"page-id":558}}
{"vsf-page-link":{"page-id":560}}