Od září roku 2021 jsou LED žárovky, svítidla se zabudovaným LED zdrojem a některé další typy světelných zdrojů označovány novým energetickým štítkem. Informace uvedené na štítku vám pomohou s výběrem energeticky úsporného zdroje světla. Podívejte se, jak nový energetický štítek vypadá a jaké údaje obsahuje.

U většiny domácích spotřebičů se energetické štítky používají již řadu let a výjimkou nejsou ani světelné zdroje. Štítky vám mají pomoci posoudit a porovnat energetickou náročnost nabízených elektrických spotřebičů.

Dnešní moderní technologie umožňují vyrábět energeticky úspornější spotřebiče a původně navržená škála energetických tříd na štítcích již nevyhovovala současným potřebám. Většina produktů se totiž nacházela v nejvyšších třech třídách A+ až A+++.

Proto byly v průběhu roku 2021 postupně zavedeny nové energetické štítky pro vybrané kategorie produktů (pozn. chladničky, chladicí vitríny, vinotéky, mrazničky, myčky nádobí, pračky, pračky se sušičkou, televizory a monitory). Od 1. září 2021 mají nový energetický štítek také světelné zdroje, jako jsou LED žárovky, svítidla se zabudovaným LED zdrojem a některé další typy světelných zdrojů.

Změna škály energetických tříd

Hlavní změnou oproti původnímu štítku je zánik tříd A+ a A++. Nově je používána přehlednější stupnice energetických tříd A až G. Světelné zdroje dříve spadající do nejlepší energetické třídy A++ se po přeškálování obvykle nacházejí ve třídách C až D.

Na novém energetickém štítku přibyl také QR kód, po jehož naskenování chytrým telefonem nebo tabletem získáte podrobné informace o produktu z databáze EPREL (European Product Registry for Energy Labelling). V případě světelných zdrojů v ní můžete najít například informaci o barevném tónu světla, podání barev, průměrné životnosti světelného zdroje nebo možnosti jeho stmívání.

Dále se mírně změnil design a rozložení jednotlivých prvků na energetickém štítku světelných zdrojů. Stejně jako na starém štítku je i na tom novém údaj o spotřebě energie v kWh za 1000 hodin.

Nový versus starý energetický štítek

Nový štítek

Starý štítek

Světelné zdroje bez energetického štítku

Až na několik výjimek najdete nové energetické štítky u většiny světelných zdrojů a svítidel se pevně zabudovaným světelným zdrojem. V současné době štítek nemají například barevné světelné zdroje, lasery, světelné zdroje určené pro motorová vozidla nebo speciální technologické světelné zdroje. Energetické štítky rovněž nenajdete u ručních svítilen na baterie a čelovek, lustrů, lamp a jiných svítidel bez vlastního světelného zdroje.

Zavádění energetických štítků v obchodech a e-shopech

Až do konce února 2023 se můžete v kamenných obchodech setkat se světelnými zdroji se starým energetickým štítkem. Do tohoto data totiž mohou maloobchodníci doprodávat zásoby dodané od výrobců před prvním zářím 2021. Světelné zdroje dodané po tomto datu již musí mít nový energetický štítek.

Pokud nakupujete světelné zdroje online v e-shopu, musí být nový štítek zobrazen vždy. Provozovatelé internetových obchodů měli na označení těchto produktů 14 pracovních dnů od data účinnosti nového nařízení (pozn. do 21. 9. 2021).

{"vsf-products-list":{"title":"Tipy pro váš nákup","products":["28565015","28726566","28231121","27130836"]}}

{"vsf-page-link":{"page-id":433}}
{"vsf-page-link":{"page-id":425}}