Lilie si místo v srdci zahrádkářů získaly nejen krásou svých květů. Jedinečná je i jejich vůně a řada odrůd. A co více? Pěstování lilií zdaleka nepatří mezi nejnáročnější, ba právě naopak. V tomto článku si je proto přiblížíme ze všech úhlů. Od jejich původu přes výběr odrůd až k pěstování. Prozradíme vám také několik zajímavostí, kdy sázet lilie či co dělat po odkvětu.

Zajímavosti, původ a vše, co o liliích chcete vědět

CibulovinyCibuloviny

Lilie jsou letničky řadící se do čeledi liliovitých. Přesto, že je jejich geografický původ stále nejasný, nejčastěji se diskutuje o původu v Africe či Malé Asii, kde se lilie pěstovaly již více než 2000 př.n.l. Málokdo však ví, že se jedná o popínavé rostliny rostoucí až do výšky 3 metrů. Lilie jsou kromě toho známé i svou symbolikou. V mnoha kulturách reprezentují čistotu, naději a dokonalost. A překvapí vás také rozsah odrůd! Představme si alespoň některé z druhů lilií.

Není lilie, jako lilie

Věděli jste, že existuje přes 100 druhů lilií? Mimo to se však do této čeledi řadí tzv. hybridní odrůdy lilií. Vybírat tak můžete z pestré řady barev, tvarů i velikostí květů. Obecně se lilie dělí na orientální, asijské, americké, martagon či aurelian odrůdy. Oblíbené jsou trubkovité hybridy, které vynikají svým květenstvím. Jsou pěstované zejména na řez a využívají se ve floristice. Kvetou od června do srpna a na jednom stonku můžete najít až 15 květů! Další oblíbené odrůdy lilií jsou například i tyto:

  • Lilie zlatohlavá
  • Lilie královská
  • Lilie cibulkonosná
  • Lilie tygrovaná

Pěstování lilií zblízka

Jak pěstovat lilie? Snadno! Lilie jsou vytrvalé záhonové květiny a jejich pěstování, dokonce ani množení, není nikterak náročné. I přesto jsme připravili několik tipů, které vám výsadbu i péče o lilie ulehčí.

  1. Sázení lilií – lilie preferují slunná a dobře odvodněná stanoviště. Při výsadbě na záhon je potřeba dostatek prostoru pro rozrůstání pacibulek i samotných květin. Cibulky lilií saďte do hloubky asi 2-3 násobku jejich velikosti, ideálně na podzim či časně z jara. Při pěstování doma jsou oblíbenou variantou lilie v květináči. I zde dbejte na dostatek slunce a přiměřenou zálivku.
  2. Péče o lilie – pozornost lilie vyžadují pouze během hlavního růstového období. Pravidelná zálivka přispívá k bohatému kvetení. Půda by měla být vlhká, nikoliv přemokřená. Pro udržení vlhkosti v půdě, můžete kolem stonku lilií navrstvit mulčovací kůru. Bohatému kvetení napomáhají také hnojiva s obsahem fosforu. Hnojení se provádí na začátku vegetačního období či po odkvětu.
  3. Lilie po odkvětu – jakmile rostliny odkvetou, zastřihněte stonky. Chystáte-li se na množení lilií, vyjměte cibule z hlíny a oddělte nové pacibulky. Na rozdíl od většiny cibulovin, mladé cibulky lilií nesmí vyschnout a je proto potřeba okamžitá výsadba. V případě, že lilie množit nebudete, přikryjte zastřihnuté stonky posekanou trávou.
  4. Boj s chorobami a škůdci lilií – nejčastěji se můžete setkat se mšicemi, roztoči či plísněmi. Prevencí je pravidelná kontrola rostlin.

Lilie jsou vhodnou volbou i pro méně zkušené zahrádkáře. Rozhodnete-li se pro jejich pěstování, v létě se vám odmění záhony plnými barev a opojné vůně.

{"vsf-page-link":{"page-id":467}}
{"vsf-page-link":{"page-id":487}}