Koupelnový regál na kolečkách

Vlastnoručně vyrobená regálová věž poskytuje velký prostor pro ručníky, kosmetiku a všechny další běžné koupelnové potřeby. Se čtyřmi řiditelnými kolečky pod nejspodnější kostkou lze tento kus nábytku navíc snadno přemísťovat. Zlatý hřeb: Pojízdný regál je také navzájem otáčivý tím, že je každá kostka spojena s další a má zásuvková kolečka. Vždy čtyři prvky jednotlivých kostek mohou být spojeny buď na styk nebo – poněkud náročněji – spojem na pokos 45 stupňů.


Návod

1. Smontování regálových kostek na pokos

Zde musíte pracovat velmi přesně, aby byly všechny plošné dílce jedné kostky naprosto stejné: Plošné dílce každé kostky uřízněte ruční kotoučovou pilou s vodicí lištou (úhel 45 stupňů).

Pokud jsou všechny plošné dílce náležitě uříznuty na pokos (v uvedeném příkladu čtyři kostky vždy po čtyřech plošných dílcích), skližte hrany každé kostky. Než lepidlo uschne, zafixujte konstrukci upínacími popruhy a chrániči hran (např. z obalového materiálu). Smirkovým papírem pak ještě zbruste malé zaoblení na hranách kostek („sražení hran“).

2. Smontování regálových kostek na styk

Plošné dílce můžete alternativně spojit natupo: Plošné dílce sešroubujte a skližte na styk a otvory po šroubech zaslepte záslepkami z bukových kolíků.

 

3. Montáž pojezdových a zásuvkových koleček

Pro připevnění zásuvkových koleček na horní tři kostky nakreslete na spodní stranu každé kostky dvě čáry, které navzájem spojují vždy protilehlé rohy. Kromě toho nakreslete pomocí kružítka kružnici. Čtyři průsečíky nyní označují místa, do kterých na kostky upevníte zásuvková kolečka.

V označených místech nyní vyvrtejte 15millimetrovým Forstnerovým vrtákem slepé otvory hluboké tři milimetry (použijte stojan na vrtačku) a následně pevně přišroubujte šroubovákem kolečka. Kromě toho udělejte do každé ze tří horních kostek na straně dna shora zapuštěný 5mm otvor. Do každé níže umístěné kostky dále předvrtejte do hlavové desky 2mm vrtákem otvor hluboký přibližně osm milimetrů.

Nejspodnější kostka bude mít čtyři řiditelná kolečka (z toho dvě se zarážkou), která pevně přišroubujte vždy přibližně deset milimetrů od okraje kostky. Nezapomeňte na podložky!

Nyní navzájem spojte jednotlivé kostky (šrouby: 4,5 x 45 mm). Šrouby citlivě dotáhněte šroubovákem – kostky musí sedět pevně, přesto se však musí dát snadno otáčet.

Tip

Pravý úhel

Jako pomůcku pro lepení si můžete vyrobit prostředek s přesnými rozměry kostky: Jednoduše předvrtejte lišty a hrany a lišty našroubujte na desku s odpovídajícími rozměry. Při klížení pokosu tak čtyři plošné dílce jedné kostky zůstanou v dané pozici – než nainstalujete upínací popruhy.

Nářadí a materiál

 • Aku šroubovák
 • Přístrojová řiditelná kolečka (4 kusy, z toho 2 se zarážkou)
 • Tužka
 • Vrtačka
 • Příp. bukové kolíky
 • Bukové sklížené dřevo 18 mm: 16 desek 350 x 350 (pro spojení na pokos) nebo 8 desek 350 x 350 a 8 desek 314 x 350 (pro spoje natupo)
 • Lepidlo na dřevo
 • Ruční kotoučová pila s vodicí lištou
 • Pravítko
 • Šroubovák
 • Zásuvková kolečka (12 kusů)
 • Upínací popruhy a chrániče hran
 • Vruty do dřevotřísky
 • Kružítko

Galerie

Vše na dosah ruky: Regálová věž je díky řiditelným kolečkům mobilní a každá kostka se navíc otáčí kolem vlastní osy.

 

Přesná práce při řezání: Spoje kostky provedené na pokos musí vždy vypadat stejně.

 

Než lepidlo uschne, drží kostku v daném tvaru upínací popruhy.

Pravítkem a kružítkem vyznačte polohu zásuvkových koleček.

Na spodní kostku pevně přišroubujte čtyři řiditelná kolečka.

 

Po namontování zásuvkových a řiditelných koleček můžete jednotlivé kostky šroubovat na sebe.