První chladné dny a večery přicházejí velmi nečekaně a často nás zastihnou nepřipravené. V paměti máme ještě léto, ale doma už přidáváme vrstvy oblečení a stále častěji pokukujeme po topení. Pokud ve svém domě topíte pomocí teplovodní oběhové soustavy, mohl by vám přijít vhod náš tip na to, jak si zatopit pouze v koupelně bez nutnosti topit v celém domě.

Koupelnový radiátor je praktický pomocník nejen pro topení

Pokud radiátor ještě nemáte, bude prvním krokem jeho pořízení. V odborných centrech BAUHAUS najdete širokou nabídku nejrůznějších velikostí, barev a provedení. Typický koupelnový radiátor vypadá jako žebřík, proto se mu také jinak říká koupelnový žebřík. Jedná se o oblíbené topidlo, které vytopí nejen koupelnu, ale má svoje praktické využití při sušení mokrých ručníků a osušek.

Existují dva typy koupelnových radiátorů. Prvním z nich je elektrický koupelnový radiátor, který se jednoduše zapojí do elektřiny přes běžnou elektrickou zásuvku. Koupelnový radiátor si pořiďte, pokud máte doma podlahové topení a chcete mít možnost si v koupelně dotápět nebo radiátor využívat k sušení. Druhým typem je koupelnový radiátor, který se připojuje na oběhovou soustavu ohřevu vody. I u tohoto typu je možnost, jak topit v koupelně nezávisle na zbytku domu. Můžete využít kombinovaného napojení jak na topnou soustavu v domě, tak na elektřinu.

Koupelnové radiátoryKoupelnové radiátory

Pomůže vám topná tyč

Abyste koupelnový radiátor připojený na oběhovou soustavu mohli ohřívat elektřinou, budete potřebovat vhodně zvolenou topnou tyč. Jedná se o běžné příslušenství, které je opět dostupné v mnoha provedeních. Při výběru je vhodné zaměřit se na posouzení více parametrů. Jedním z nich je přítomnost nebo absence termostatu. Topná tyč s termostatem umožňuje nastavení požadované teploty vytápění. Termostat navíc obsahuje pojistku proti přehřátí. Dalším parametrem při výběru koupelnové tyče je příkon. Platí zde, že čím delší je tyč, tím vyšší je příkon, a tím také tepelný výkon. Příkon topné tyče vybírejte tedy vždy podle velikosti radiátoru. Topná tyč se připojuje do klasické elektrické zásuvky o napětí 220–240 V; 50/60 Hz. Příkon topné tyče je nejběžněji od 300 W do 1200 W.

Příslušenství k radiátorůmPříslušenství k radiátorům

A jak docílit kombinovaného napojení koupelnového radiátoru?

Abyste mohli topit kombinovaně pomocí oběhové soustavy i elektřiny, budete pro napojení potřebovat speciální ½" T-kus. Oběh teplé vody se připojí zboku a topná tyč zespodu koupelnového radiátoru. Topnou tyč pak navíc můžete zapojit do programovatelné zásuvky s časovačem, která vám umožní nastavit si preferovaný čas vytápění. Pokud topíte pouze elektřinou, možná budete muset do radiátoru doplnit kapalinu. Používá se nemrznoucí koncentrát, který je mísitelný se všemi nemrznoucími kapalinami na bázi glykolů jako Fritherm, Akvalor a další, a také s destilovanou vodou.

Pár tipů na závěr

  • Pokud budete chtít připojit ke koupelnovému radiátoru topnou tyč, myslete na to, že potřebujete mít v dosahu zásuvku na elektřinu.
  • Při kombinovaném vytápění nezapomeňte mimo topnou sezónu vypnout přívod vody do žebříku. Pokud byste to neudělali, topná tyč by v případě topení ohřívala vodu v oběhové soustavě.

{"vsf-products-list":{"title":"V\u00fdb\u011br ze sortimentu","products":["28666343","28526997","28530943","28523332","22734127","24549567","21746679","26572453"]}}

{"vsf-page-link":{"page-id":453}}
{"vsf-page-link":{"page-id":477}}