S venkovní výsadbou rajčat se vyplatí počkat na druhou polovinu května. Na většině našeho území už nehrozí přízemní mrazíky, které sazeničkám rajčat nesvědčí. Přečtěte si, jaké místo bude pro pěstování rajčat ideální, jak předpěstovanou sazeničku zasadit a jak o rostlinu rajčete pečovat.

Rajčata u nás patří k nejoblíbenějším druhům letní zeleniny. Vypěstovat si je můžete sami na zahradě nebo také v truhlíku na balkoně. Jistě budete souhlasit, že chuť a vůně vlastnoručně vypěstovaných rajčat je s těmi ze supermarketu nesrovnatelná. Aby byla vaše letošní úroda bohatá, je potřeba vybrat kvalitní sazenice rajčat, najít vhodné místo pro jejich pěstování, počkat na správnou dobu pro venkovní výsadbu, řádně je zasadit do země a v neposlední řadě také o rostliny pravidelně pečovat.

Kdy vysadit rajčata do země?

S výsadbou předpěstovaných sazenic rajčat na venkovní záhon příliš nespěchejte. Počkejte, až pominou poslední jarní mrazíky. Ideální dobou pro venkovní výsadbu je druhá polovina května po třech ledových mužích. V okamžiku výsadby by měla teplota půdy dosahovat minimálně 10 stupňů Celsia. Pro výsadbu rajčat jsou nejvhodnější dny, kdy je pod mrakem.

Rajčata patří k teplomilným rostlinám a velmi dobře se jim bude dařit na teplých prosluněných místech. Optimální teplota pro pěstování rajčat je mezi 20 a 28 stupni Celsia. Rostlinám se dobře daří v půdě dostatečně zásobené živinami a organickými látkami. Pro pěstování rajčat jsou ideální záhřevné, humózní, hlinitopísčité až písčitohlinité půdy s hodnotou pH v rozmezí 5,5 až 7, tedy většina běžných půd. Naopak nebude se jim dařit v kyselé, zamokřené, těžké nebo naopak extrémně lehké půdě.

TIP: Paleta odrůd rajčat je velmi široká. V článku Odrůdy rajčat vám vybrané odrůdy podrobně představíme.

{"vsf-products-list":{"title":"Vyb\u00edrejte z nab\u00eddky sem\u00ednek raj\u010dat","products":["22666178","27422968","27419863","27415986","27409624","27408861","27409563","27409554"]}}

Jak poznat kvalitní sazenice rajčat?

Sazenička rajčete musí být před výsadbou do venkovního prostředí ve výborné kondici. Vybírejte rostliny, které mají silný a pružný stonek, jsou hustě olistěné, listy mají zdravou tmavě zelenou barvu a jsou beze skvrn. Při nákupu sazenic si prohlédněte listy i z rubu, zda nejsou napadeny mšicemi nebo jinými škůdci. Sazenička rajčete může mít první květy. Nezapomeňte rovněž zkontrolovat kořeny sazenice, které musí být dostatečně husté.

Výsadba sazenic rajčat na venkovní záhon

Výsadba rajčat do země není nijak složitá a zvládne ji i začínající zahrádkář. Nejdříve je potřeba na chvíli namočit kořenový bal sazenice do vody, do které můžeme rozmíchat „chytrou houbu“ (Pythium oligandrum). Sazenice vysazujeme mírně šikmo a hlouběji než rostli v květináči, neboť pak mají bohatší kořenový systém. Pokud jste si však pořídili roubovanou sadbu, tak tu nesmíte vysadit hlouběji.

Rýčem nebo sázecí lopatkou připravíte jamku tak, aby byl kořenový bal maximálně deset centimetrů hluboko. U tyčkových rajčat nezapomeňte upevnit v zemi blízko rostliny stabilní oporu. Vhodné jsou zejména spirálové opory pro rajčata, do kterých se budou rostliny snadno uchycovat, neboť je k ní nemusíme vyvazovat. V případě tyčkových rajčat se obvykle vysazují dvě až tři sazenice na jeden metr čtvereční. Keříkových rajčat můžete na stejné ploše vysadit čtyři až pět.

Pokud není půda ještě dostatečně prohřátá, vyplatí se dno vyhloubené hlubší jamky vystlat čerstvě posečenou trávou, která produkuje teplo, na kterou nezapomeneme dát vrstvu kompostu. Případně dáme jen kvalitní vyzrálý kompost. Zahrádkáři do jamek také často přidávají například drcené skořápky nebo trochu dřevěného popela kvůli živinám. Pak výsadbovou jamku vydatně zalijte a po v sáknutí vody můžeme vysazovat. Nezapomeňte rostlinu dobře přitlačit.

Péče o rajčata

Pro potlačení růstu plevele a omezení vysušování půdy je vhodné prostor kolem rostliny mulčovat trávou nebo slámou, která by se neměla dotýkat přímo stonku rostliny. K dosažení vyššího výnosu a kvalitní úrody je potřeba u tyčkových rajčat pravidelně zaštipovat boční výhony neboli fazochy. Rukou stačí jemně odštípnout boční výhon, který se objeví za listem.

Rostliny rajčat je nutné také pravidelně zalévat, nejlépe dešťovou nebo alespoň odstátou vodou, večer a případně i ráno. Dávejte pozor, aby voda nestékala na listy. Na vlhkých listech se totiž dobře daří plísním. Použijte proto konev a mírný proud vody směřujte na půdu, aby ani odstřikující kapky vody nedopadaly na listy.

Pokud rajčata pěstujeme v nádobách, je dobré je umístit například pod přesah střechy, aby déšť neovlhčoval listy, tím omezíme napadení plísní rajčatovou neboli plísní bramborovou. S touto plísní bývá velký problém v polních podmínkách za chladných a vlhkých roků.

Pokud máme z předchozích let zkušenost, že nám plody černají od špičky, jedná se o nedostatek vápníku a je dobré rostlinu přihnojovat pravidelně vápenným hnojivem.

{"vsf-products-list":{"title":"V\u0161e pro p\u011bstov\u00e1n\u00ed raj\u010dat","products":["24503572","22510512","21702583","16241313","23136452","21702811"]}}

{"vsf-page-link":{"page-id":206}}
{"vsf-page-link":{"page-id":140}}