Ploty mohou plnit hned několik funkcí najednou – vymezovat hranici pozemku, chránit majetek před zloději a zvědavými pohledy sousedů. Oplocení má sloužit několik desetiletí, proto je nutné výběr plotu nepodcenit. Přečtěte si, jak vybrat správný plot.

V současné době můžete vybírat z široké nabídky dřevěných, drátěných, kovových, plastových a betonových plotů. Jednotlivé typy plotů se liší náročností výstavby, nároky na údržbu i životností. Při plánování výstavby nového plotu vycházejte z vašich potřeb a očekávání. Bude hlavním úkolem plotu zabránit cizím osobám vstoupit na pozemek, zajistit soukromí na pozemku nebo snížit hluk z ulice? Na tyto otázky si odpovězte před samotným výběrem plotu. Zajímejte se rovněž o aktuální zákonné podmínky pro stavbu oplocení. V některých případech se neobejdete bez povolení stavebního úřadu (např. ploty vyšší než 2 metry, pozemek hraničící s veřejným prostranstvím či veřejně přístupnou komunikací apod.).

Dřevěný plot

Myslivecký plot

Pokud dáváte přednost přírodním materiálům, pořiďte si dřevěný plot. K jejich výrobě se nejčastěji používá smrkové, borovicové nebo modřínové dřevo. Odolnější jsou exotické dřeviny, které jsou ovšem i výrazně dražší. K vymezení hranic zahrady nebo předzahrádky u domu můžete využít laťkový nebo myslivecký plot. Toto oplocení je nízké, a to obvykle do jednoho metru. Plot lze tedy snadno překonat. Pro vyšší bezpečnost i soukromí je potřeba zvolit vysoký dřevěný plot bez průhledů. Ten si můžete sami sestavit například z plotových latí. Výhodou dřevěných plotů je snadná montáž. Naopak nevýhodou je nutnost průběžné údržby a nižší životnost. V současné době je třeba počítat s vyšší cenou dřeva.

Drátěné a kovové ploty

3D plotový panel

Cenově nejdostupnější jsou jednoduché pletivové ploty, které slouží především k ohraničení pozemku. Pletivo je průhledné a pokud chcete mít na zahradě soukromí, budete potřebovat stínicí tkanina nebo rohož. Instalaci zahradního plotu z pletiva zvládnete snadno svépomocí.

Pokud potřebujete odolný plot, můžete vybírat například z nabídky kovových svařovaných 3D panelů, kovaných nebo svařovaných plotů. Tyto typy plotů ovšem patří do vyšší cenové kategorie. V nabídce jsou ploty plné i s průhledy. Kovové ploty mají velmi dlouhou životnost.

Ploty z plastu a WPC

WPC plotový panel

Z plastu může být v dnešní době i plot. Sestavit si ho můžete buď z jednotlivých plotovek, nebo využít větší plotové dílce. Finančně dostupnější jsou ploty z PVC, dražší jsou naopak ploty z WPC (dřevoplast). Výhodou plastových plotů je velmi jednoduchá montáž. Nevýhodou je, že jim neprospívají vyšší teploty a přímé sluneční paprsky. Časem se plast může začít deformovat nebo dokonce drolit.

Betonové a kamenné ploty

Betonový plot

Betonové a kamenné ploty jsou nejodolnější a zaručují soukromí. Plné ploty rovněž brání pronikání hluku z ulice. Betonové ploty se sestavují z jednotlivých dílců, kdy se jednotlivé plotové panely zasouvají mezi ukotvené betonové sloupky. K dispozici je široká paleta dekorů i barev.

Do zahrad výborně zapadnou i kamenné ploty. V posledních letech jsou velmi žádané také gabiony. Jedná se o jednoduché mřížové „klece“, které se vyplňují kameny. Dostupné jsou v různých velikostech a tvarech. Nevýhodou betonových i kamenných plotů je náročnější instalace a vyšší cena.

{"vsf-products-list":{"title":"Tipy pro váš nákup","products":["25883790","28454326","27414026","20061218","28330240"]}}

{"vsf-page-link":{"page-id":334}}
{"vsf-page-link":{"page-id":464}}