Zahradní domek můžete využít nejen k uskladnění zahradního nářadí, techniky či nábytku, ale také jako menší dílnu, letní pracovnu nebo místo k relaxaci. Poradíme vám, jaké existují typy zahradních domků a jak si mezi nimi vybrat.

Na mnohých zahradách dnes stojí menší domek ze dřeva, plechu nebo plastu. Nejčastěji slouží k uskladnění zahradního nábytku, sekaček na trávu, zahradního náčiní, grilů a dalšího vybavení na zahradu. Někteří majitelé pozemků využívají zahradní domek i jako místo k odpočinku a rekreaci. Domečky na zahradě jsou rovněž oblíbeným úkrytem menších dětí.

Možností využití zahradních domků je celá řada. Pokud nyní uvažujete o jeho koupi, snažte se jako první odpovědět na otázku, k čemu přesně ho budete využívat. K uskladnění běžného zahradního náčiní obvykle bohatě stačí malý domek, k občasnému přespání na zahradě ovšem budete potřebovat mnohem více vnitřního prostoru. Pro domek nezapomeňte na pozemku vybrat vhodné místo.

Jak velký zahradní domek zvolit?

Podlahová plocha do 6 m2

Nejmenší zahradní domky slouží především k uskladnění zahradního vybavení. S oblibou jsou využívány v zahradách u rodinných domů. Tyto domky mají jednoduchou konstrukci a snadno je sestavíte svépomocí.

Podlahová plocha od 6 do 12 m2

Větší zahradní domky poskytují kromě prostoru pro uskladnění základního zahradního vybavení a nejrůznějšího náčiní i úkryt při nepříznivém počasí. S těmito domky se setkáte jak v zahradách u rodinných domů, tak například v zahrádkářských koloniích.

Podlahová plocha více než 12 m2

Velký zahradní domek lze využít i k odpočinku nebo občasnému přenocování v přírodě. Někteří lidé jej například využívají také jako dílnu, pracovnu nebo domácí saunu. Velmi praktické jsou domky se zastřešenou přístavbou, která nabízí příjemné posezení i za nepříznivého počasí.

Zahradní domky ze dřeva

Dřevěné zahradní domky nejlépe zapadnou do okolní přírody. Vyrobeny jsou nejčastěji ze smrkového nebo borovicového dřeva. Vnější vzhled domku můžete snadno přizpůsobit svému vkusu vhodným vrchním nátěrem. Pokud se budete o zahradní domek správně starat, bude vám sloužit desítky let.

Dřevěné zahradní domky jsou dostupné v různých provedeních a rozměrech. K dispozici jsou domky čtvercového i obdélníkového půdorysu, s plochou nebo šikmou střechou nebo s prosklenými okny a dveřmi. Rozdílná je u nabízených zahradních domků i tloušťka stěn (pozn. obvykle od 19 až do 44 mm).

Při výběru zahradního domku se zajímejte o to, jakým způsobem je dřevo ošetřeno a zda je součástí dodávky podlaha a střešní krytina. Počítat je potřeba i s přípravou podkladu pod zahradním domkem.

Dřevěné zahradní domky jsou dodávány v rozloženém stavu. Podle návodu jednoduše složíte jednotlivé díly domku. Pokud si na sestavení zahradního domku netroufáte, můžete využít službu Montážní servis BAUHAUS.

{"vsf-products-list":{"title":"Vyb\u00edrejte z nab\u00eddky d\u0159ev\u011bn\u00fdch domk\u016f","products":["26532040","22062730","22281748","20602565","20423933","20423915"]}}

Plechové a plastové zahradní domky

Zahradní domky mohou být i z plechu nebo plastu. Stejně jako u dřevěných domků jsou k dispozici v mnoha variantách a rozměrech. Plechové zahradní domky velmi dobře odolávají povětrnostním vlivům a jsou ideální zejména k uložení zahradní techniky a náčiní nebo sportovních potřeb. Velké kovové domky lze využít i jako domácí dílnu.

Plastové zahradní domky slouží především k ukládání zahradního vybavení. Tyto domky jsou nenáročné na údržbu a díky nízké hmotnosti se s nimi velmi dobře manipuluje. K zajištění dostatečné stability disponují některé modely ocelovou konstrukcí. Nevýhodou plastových zahradních domků je vyšší pořizovací cena.

{"vsf-products-list":{"title":"Vyb\u00edrejte z nab\u00eddky plastov\u00fdch a kovov\u00fdch domk\u016f","products":["28714109","30570263","30599675","29183164","25050521","21786888"]}}

{"vsf-page-link":{"page-id":340}}
{"vsf-page-link":{"page-id":334}}