Živý plot dokáže zahradě dodat punc výjimečnosti. Zároveň plní funkci estetickou i praktickou. Abyste se však z pohledu na něj mohli těšit, vyžaduje patřičnou péči. Ta spočívá především v pravidelné údržbě. Přesně řečeno stříhání. Ani to nicméně není samo sebou. Klíčem k úspěšnému střihu jsou vhodné zahradnické nůžky. Jak vybrat ty nejvhodnější, a čím se při výběru řídit? To vám rádi prozradíme.

1. Délka a tvar nožů

Délka čepele nůžek je zásadním faktorem. Menší a detailní práce, jako je tvarování nebo stříhání malých větví, vám půjdou od ruky lépe s nůžkami s kratšími čepelemi. Pro vzrostlejší keře a živé ploty se budou naopak hodit nůžky s delšími čepelemi. Ty práci nejen usnadní, ale také urychlí.
Neméně důležitý je též tvar čepele. K jemnějšímu stříhání a tvarování živého plotu využijete nůžky s hladkou čepelí. Jestliže však potřebujete přerostlý keř prostříhat, sáhněte spíše po nůžkách opatřených zoubkovanými noži. Tyto čepele zvládají hrubší větve o větším průměru mnohem snáze. Vhodné je zohlednit právě i průměr stříhaných větví.

2. Materiál čepele

Zahradnické nůžky by měly mít natolik kvalitní konstrukci, aby s vámi přečkaly několik sezón intenzivní práce. A neopomenutelnou součástí takových prvotřídních nůžek jsou samozřejmě jejich čepele. 
Kvalitní materiál čepele zajišťuje dlouhou životnost a efektivitu při práci. Ocelové čepele jsou tradiční a odolné, ale mohou být náchylné ke vzniku koroze. Je proto zapotřebí pravidelná údržba a čištění. Řada výrobců využívá také speciální slitiny či nerezovou ocel, které jsou v některých případech téměř bezúdržbové. 
Ostrá čepel je klíčová pro precizní a čistý řez. Takový střih je pro rostliny, keře i stromy minimálně stresující a dochází k rychlé regeneraci. Rezavé čepele by mohly v řezu zanechat nečistoty a způsobit tak vznik některé z chorob rostlin.

3. Ergonomie a váha nůžek

Zahradnické nůžkyZahradnické nůžky

Důležitým hlediskem zahradního nářadí je bezesporu i pohodlí při práci. Robustní konstrukce nůžek se může podepsat na jejich váze. Ergonomický design však přispívá ke snížení námahy rukou a ramen během práce. Nůžky na živý plot by tak měly být lehké a pohodlně padnout do ruky. Díky tomu se s nimi bude při stříhání dobře manipulovat a práce bude plynulá.

4. Usnadněte si práci

Ostré čepele nůžek vám zastřihování a tvarování keřů rozhodně zpříjemní. Práce bude svižná a řez čistý. I přesto však může být manipulace s mechanickými nůžkami poměrně náročná. A to zejména v případě, kdy se střih týká rozsáhlejších ploch a hustých keřů. Co takhle nechat si pomoci? 

Vsaďte na elektrické či aku nůžky na živý plot. Práce bude rázem snadnější, rychlejší a střih ještě úhlednější. I zde se zaměřte na délku čepele, hmotnost nůžek a šíři řezu. V případě elektrických nůžek na živý plot pamatujte také na výkon a délku napájecího kabelu. U aku zahradních nůžek je poté zásadní napětí akumulátoru, které je ukazatelem výkonnosti.

5. Myslete na údržbu

Správná údržba nůžek prodlužuje jejich životnost a zajišťuje optimální výkon. Pravidelné broušení čepele, dobíjení akumulátoru či kontrola motoru jsou stěžejní kroky pro bezproblémovou a bezpečnou práci. 


Už jen stačí vybrat ty pravé nůžky na živý plot!

{"vsf-products-list":{"title":"Vyb\u00edrejte z nab\u00eddky n\u016f\u017eek na \u017eiv\u00e9 ploty","products":["29333534","28137344","24734585","27489608","26599832","24903817","24896731"]}}

{"vsf-page-link":{"page-id":495}}
{"vsf-page-link":{"page-id":541}}