Bazén na zahradě rodinného domu má své výhody. Poskytuje soukromí, za koupáním není potřeba nikam dojíždět, svlažíte se v něm kdykoliv chcete a oproti návštěvě koupaliště ušetříte za vstupné. Na druhou stranu počítejte s tím, že bazén zabere místo na pozemku a vyžaduje pravidelnou péči. Přečtěte si, jak postupovat při výběru zahradního bazénu.

Nabídka zahradních bazénů je v současné době nepřeberná a hlavním limitem bývá především cena a velikost pozemku. Než se pustíte do výběru bazénu, položte si dvě zásadní otázky. Pro koho je bazén určen a kolik prostoru na vaší zahradě mu plánujete obětovat? Jakmile budete znát odpovědi na tyto otázky, můžete začít řešit typ, tvar, velikost a materiál bazénu.

Nejoblíbenější jsou nadzemní bazény

Nadzemní zahradní bazény jsou oblíbené zejména pro svoji příznivou cenu a také jednoduchou a rychlou montáž. Tyto bazény se dělí na sezónní a celoroční. Rozdíl mezi nimi je ten, že sezónní bazén je potřeba na jaře postavit a před zimou opět rozložit a uklidit do suché a nepromrzající místnosti. U celoročních bazénů stačí před zimou pouze upustit vodu a bazén zazimovat. Podle typu konstrukce se sezónní bazény dělí na samonosné a s pevnou kovovou konstrukcí.

Sezónní bazén se samonosnou konstrukcí

Samonosné zahradní bazény jsou vhodné především pro rodiny s menšími dětmi, protože jsou vyrobeny z měkčeného PVC a nemají tedy žádné ostré hrany.

Stavba samonosného nadzemního bazénu je velmi rychlá. Na zahradě stačí najít rovnou plochu, zbavit ji drnů a ostrých kamenů, položit na zem speciální podložku, nafouknout horní prstenec a začít napouštět vodu. S přibývajícím sloupcem vody se bazén sám postaví.

TIP: Nafukovací zahradní bazény pro nejmenší

Nejmenší děti si bohatě vystačí s malým nafukovacím bazénkem. Umístit ho můžete nejen na zahradu, ale také na prostornější balkon či terasu. Dětský bazén pořídíte už za několik stokorun.

Sezónní bazén s pevnou kovovou konstrukcí

Sezónní bazény s pevnou kovovou konstrukcí jsou stabilnější a jsou vhodné zejména pro dospělé a odrostlejší děti. Oproti samonosným nafukovacím bazénům jsou tyto bazény prostornější a hlubší.

Stavba bazénu s pevnou kovovou konstrukcí není složitá. Podle návodu do sebe zasouváte jednotlivé části konstrukce a po sestavení k ní upevníte bazénovou fólii. Po napuštění vodou je bazén připraven ke koupání.

Zahradní bazén Intex s kovovou konstrukcíZahradní bazén Intex s kovovou konstrukcí

Celoroční nadzemní bazény

Celoroční nadzemní bazény jsou stejně jako sezónní bazény s pevnou kovovou konstrukcí vhodné pro dospělé a starší děti. Tyto bazény mají na pozemku své pevné místo po celý rok. Konstrukce stěny spolu s mrazuvzdornou bazénovou fólií odolá nepříznivému počasí řadu let.

Zahradní bazén OrlandoZahradní bazén Orlando

Zapuštěné bazény jsou náročnější na výstavbu

Zapuštěné zahradní bazény jsou v porovnání s těmi nadzemními několikanásobně dražší a mnohem náročnější je i jejich samotná výstavba. Většinou se neobejdete bez bagru, který vyhloubí jámu pro bazén, rozvody vody, bazénovou filtraci a další příslušenství. Rozměrný bazén v celku je také potřeba na zahradu dopravit nákladním automobilem a usadit ho na místo pomocí jeřábu. Zapuštěné bazény na míru se dnes vyrábí v různých designech, velikostech a barvách. Mohou být z plastu, laminátu, betonu nebo také nerezu.

 

TIP: Vlastní bazén může mít i váš pes

Ochlazení v horkých letních dnech ocení i někteří psi. Pokud takového doma máte, pořiďte mu speciální skládací bazén pro psy. Bazén má omyvatelné dno, výpustný ventil na vodu, protiskluzovou úpravu dna a zesílené boční stěny.

Bazén pro psyBazén pro psy

{"vsf-products-list":{"title":"Bazénové příslušenství","products":["28523688","24517458","22984436"]}}