Součástí každé domácnosti jsou zásuvky. Slouží nejen k připojení elektrických spotřebičů, ale také například k připojení přístrojů k televiznímu a satelitnímu vysílání pomocí antény. Přečtěte si, kde všude se neobjedete bez zásuvek.

Ať už se chystáte na rekonstrukci starší nemovitosti nebo stavíte nový dům od základů, dopředu si promyslete, kde všude budete potřebovat elektrické zásuvky. Pokud vše správně naplánujete, nebudou vám zásuvky nikde scházet a budou vždy dobře dostupné. Jako první si rozvrhněte budoucí umístění nábytku v místnosti i jednotlivých elektrických spotřebičů.

Kromě běžných elektrických zásuvek jsou v domácnostech využívány také anténní zásuvky, datové zásuvky, USB zásuvky nebo třeba reproduktorové zásuvky. Ve sklepních prostorách, garážích a dílnách se vyplatí instalovat zásuvky do vlhkého prostředí, které mají oproti běžným zásuvkám vyšší stupeň krytí. Pro zahrady a venkovní terasy jsou určeny zahradní zásuvky.

POZOR – Rozmístění jednotlivých zásuvek si můžete rozvrhnout sami. Samotnou realizaci rozvodů elektroinstalací v domě ovšem přenechte zkušeným elektrikářům. Jedině tak máte jistotu, že bude vše řádně a bezpečně fungovat a odpovídat platným normám.

Elektrické zásuvky v kuchyni

V dnešní době patří mezi běžné vybavení moderní kuchyně elektrická varná deska, klasická a mikrovlnná trouba, lednice, digestoř, myčka na nádobí, rychlovarná konvice nebo kávovar. Pro všechny tyto spotřebiče budete potřebovat elektrickou zásuvku. V prostoru kuchyňské linky pro jistotu nainstalujete více zásuvek. Vždy je lepší, když zůstane některá ze zásuvek nevyužita, než by vám později chyběla.

Elektrické zásuvky ve spodní části za kuchyňskou linkou se umísťují minimálně 200 milimetrů od podlahy. Slouží zpravidla k připojení lednice, myčky, elektrické varné desky a trouby. Zásuvku nedávejte přímo za spotřebič, ale na pravou nebo levou stranu od něj.

Zásuvky na stěně nad pracovní plochou kuchyňské linky musí být 1200 až 1250 milimetrů od podlahy. Myslete na to, že elektrické zásuvky nesmí být nad dřezem (pozn. zásuvky musí být minimálně 600 milimetrů od dřezu) ani varnou deskou. V kuchyni můžete využít i vestavné zásuvky do pracovní desky (např. výklopné, výsuvné).

Zásuvky v horní části kuchyňské linky využijete například k připojení digestoře, mikrovlnné trouby nebo osvětlení.

Elektrické zásuvky v koupelně

V koupelnách hrozí oproti ostatním místnostem v domě mnohem vyšší riziko úrazu elektrickým proudem. Při návrhu umístění elektrických zásuvek a dalších elektrických spotřebičů je potřeba respektovat bezpečnostní zóny. Zásuvky a veškerá elektrická zařízení na 230 V mohou být pouze v bezpečné vzdálenosti mimo umývací prostor. Nemůžete je tedy nainstalovat například do prostoru vany nebo sprchového koutu (pozn. ani jejich těsné blízkosti). Zde jsou povoleny pouze spotřebiče pracující s nízkým napětím (pozn. max. 12 V). Pokud si nejste se správným umístěním zásuvek jisti, poraďte se vždy se zkušeným elektrikářem.

Bezpečnostní zóny:

  • Zóna 0: V prostoru sprchového koutu nebo vany nesmí být žádné zásuvky.
  • Zóna 1: V prostoru nad zónou 0 do výšky 2,25 metru od podlahy mohou být pouze zařízení na nízké napětí (pozn. střídavé do 12 V nebo stejnosměrné do 25 V).
  • Zóna 2: Ve vodorovné vzdálenosti do 60 cm od první zóny až do výšky 2,25 metru od podlahy může být pouze zařízení na nízké napětí, uzavřené svítidlo s předepsaným stupněm krytí, ventilátor nebo otopné zařízení.
  • Zóna 3: Tato zóna navazuje na druhou zónu a sahá vodorovně do vzdálenosti 2,4 metru. Do těchto míst můžete umístit zásuvky s předepsaným stupněm krytí.

Zásuvky v ostatních místnostech

V obývacím pokoji, dětském pokoji, ložnici, pracovně a předsíni se zásuvky standardně umísťují ve výšce 20 až 30 centimetrů od podlahy (pozn. střed zásuvky). Při návrhu elektroinstalace se vyplatí nakreslit budoucí rozmístění nábytku v místnosti. Mnohem lépe se vám pak bude plánovat přesné umístění i potřebný počet zásuvek.

{"vsf-products-list":{"title":"Tipy pro váš nákup","products":["29018169","29018178","21710559"]}}

{"vsf-page-link":{"page-id":433}}
{"vsf-page-link":{"page-id":446}}