Starší okna na domě mají obvykle horší tepelněizolační vlastnosti. I malá netěsnost mezi rámem okna a křídlem zvyšuje tepelné ztráty. Existuje několik cenově dostupných řešení, která pomohou udržet teplo v domácnosti.

Náklady na vytápění tvoří nemalou část rozpočtu domácností. Tepelné ztráty u staršího domu výrazně snížíte nejen důkladným zateplením základů, podlah, fasády a střechy, ale také renovací starých netěsných oken nebo jejich výměnou za nové. Pokud nemáte dostatek peněz na kompletní výměnu oken, existuje několik jednodušších a finančně dostupných řešení, která alespoň částečně zabrání úniku tepla z vašeho domova. Poradíme vám, jak utěsnit profukující okna a snížit účet za vytápění.

Kvalitní těsnění do oken

Velmi stará okna mají oproti těm moderním výrazně horší tepelněizolační vlastnosti. Častým problémem starých oken jsou netěsnosti mezi okenním křídlem a rámem. K utěsnění několikamilimetrové mezery dobře poslouží například samolepící gumové těsnění. K dispozici jsou v různých profilech a délkách. Využít lze rovněž nalepovací pěnové těsnění z PUR pěny. Tato těsnění můžete využít také k utěsnění balkonových či vchodových dveří.

Montáž okenního těsnění je velmi snadná a zvládnete ji bez problémů svépomocí. Těsnění se lepí na hranu okenního křídla. U kastlových nebo špaletových oken patří těsnění vždy na vnitřní okenní křídla. V případě zdvojených šroubovaných oken se vyplatí vložit těsnění i mezi okenní rámy.

{"vsf-products-list":{"title":"Tip pro váš nákup","products":["20804185","20787046","22547778","20975841","20977306"]}}

Okenní termoizolační fólie

Ke zlepšení tepelněizolačních vlastností starších oken s jednoduchými skly můžete využít speciální průhledná termoizolační fólie. Po jejím nalepení na sklo získáte další izolační vrstvu – mezi sklem a fólií se vytvoří vzduchový izolační polštář. Při využití fólie lze ušetřit přibližně 6 až 8 procent nákladů za energie. Velkou výhodou je, že termoizolační fólie výrazně omezí srážení vody na skle. Zbavíte se tak každodenního utírání orosených oken.

Instalace okenní fólie není nijak složitá. Pomocí oboustranné pásky ji jednoduše nalepíte na vnitřní stranu okna pomocí oboustranné lepicí pásky (pozn. lepicí páska bývá součástí balení). Připevněnou folii poté zahřejete ručním fénem, čímž se díky teplu sama vypne a vyhladí.

Výměna skel v oknech

Pokud jsou stávající okenní rámy kvalitní a v dobrém technickém stavu, stojí za zvážení výměna nevyhovujících skel za skla s lepšími parametry. Oproti výměně celých oken můžete ušetřit až 40 procent. U velmi starých oken se často setkáte s obyčejným jednoduchým sklem, které se vyplatí nahradit za moderní izolační dvojsklo nebo trojsklo. Tato skla mají nejen výrazně lepší tepelněizolační vlastnosti, ale také netrpí rosením při mrazech a omezují pronikání hluku zvenčí. Pokud vyžadují stávající okenní rámy celkovou renovaci, řádně si spočítejte cenu všech nutných oprav. V řadě případů je totiž výměna celých oken cenově výhodnější.

S novými okny ušetříte!

Součinitel prostupu tepla může u starých oken osazených jednoduchým sklem dosahovat hodnoty až 5,5 W/m2.K. Naproti tomu kvalitní plastová, hliníková nebo dřevěná okna dnes běžně dosahují hodnoty kolem 1,1 W/m2.K.

V případě pasivních domů jsou nároky ještě vyšší, kdy hodnota součinitele prostupu tepla okna musí být pod hranicí 0,8 W/m2.K.

Chlad zastaví kvalitní závěsy

Teplo v domácnosti vám pomohou udržet kvalitní závěsy. Čím hustší textilii zvolíte, tím lépe bude závěs izolovat. Závěs spolehlivě zastaví nepříjemný průvan či chlad od oken. Při instalaci závěsu myslete na to, že nesmí zakrývat topení. V současné době můžete vybírat z pestré nabídky závěsů různých rozměrů, barev i dekorů.

{"vsf-page-link":{"page-id":428}}
{"vsf-page-link":{"page-id":420}}