Chybí vám atmosféra přímořského klima a přírody? Dovolenou u moře si můžete připomenout i doma v Česku. Vysaďte si olivovník! S trochou péče a pozornosti vám bude tato stálezelená rostlina dělat radost klidně celé roky. Jak pěstovat olivovník v květináči a jakou péči mu dopřát? Poradíme vám!

Umístění je klíčové

Rozhodnete-li se pro pěstování olivovníku, prvním krokem je zamyslet se nad jeho umístěním. Olivovníky jsou zvyklé na slunce a teplo. Zároveň však vyžadují prostor k růstu. Vyberte proto slunné místo s minimálně 6 hodinami slunce denně. Ideálně na jižně či jihozápadně orientovaném stanovišti.

OlivovníkOlivovník

Jestliže žijete v níže položených oblastech, olivovníku se bude pravděpodobně dařit i v otevřené zahradě. Důležité je však zajistit, aby bylo místo dobře chráněné před větrem. Slunce a teplo je pro optimální růst podmínkou. Při mírném ochlazení můžete olivovník ponechat venku. Na podzim a zimu jej doporučujeme umístit dovnitř.

Výběr vhodného květináče a zeminy

Jak jsme již zmínili, prostor je pro olivovník důležitý. Jelikož se ve své podstatě jedná o strom, potřebuje volnost k růstu větví a formování koruny. Stejně tak dostatek prostoru pro růst silného kořenového systému. Výběr pěstební nádoby tak není sám sebou.

Potřeba bude dostatečně velký květináč s dobrým odvodněním. Drenážní otvory na dně zabraňují přemokření kořenů a uhnívání. Zvolit lze velké keramické či plastové květináče v mnoha tvarech a barevných provedeních. Sázet olivovník přímo do země se v našich podmínkách nedoporučuje.

Substrát pro olivovník: Jaký zvolit?

Pro pěstování olivovníku je zapotřebí půda s dobrou propustností a zároveň schopností udržet vlhkost. Pro tyto účely vyhovují například směsi substrátů na citrusy.

Zálivka a hnojení s rozmyslem

Ačkoliv je olivovník teplomilná rostlina, pro svůj růst vyžaduje dostatek vláhy. Pravidelná zálivka je tak nutná. Vyhýbejte se však přemokření. To by vedlo k opadávání listů a možné hnilobě. Před každým zaléváním je vhodné nechat půdu lehce proschnout. Pamatujte také na to, že olivovník preferuje mírně kyselou půdu, voda by tak neměla obsahovat příliš vápníku.

Během vegetačního období je vhodné olivovník přihnojovat. Použít lze organická hnojiva jako kompost, či hnojiva přímo určená k péči o středomořské rostliny. Dávkování se může lišit dle velikosti rostliny. Vždy se řiďte pokyny na obalu hnojiva.

Zazimování olivovníku

Vzhledem ke svému původu, olivovník příliš nízké teploty nesnese. Alespoň ne dlouhodobě. Na podzim je tak vhodné přesunout jej dovnitř – ideálně do místnosti se stálou teplotou okolo 10-15 °C. Pro tyto účely může posloužit též skleník či fóliovník, kde se olivovníku bude i nadále dostávat přirozeného denního světla. V době vegetačního klidu omezte zalévání. Rostlina bude přes zimu regenerovat. Po posledních jarních mrazících ji můžete opět přesunout na venkovní stanoviště.

S ohledem na podmínky počasí v České republice je důležitá především pečlivost při péči a vnímavost vůči potřebám olivovníku. Poté vám bude dělat skutečnou radost po mnoho let.

{"vsf-products-list":{"title":"P\u0159ij\u010fte si pro olivovn\u00edk do na\u0161ich odborn\u00fdch center","products":["79146621","78699335","78699344","78761571","78206601"]}}

{"vsf-page-link":{"page-id":512}}
{"vsf-page-link":{"page-id":363}}