Rádi si dopřejete oddych při zahradničení? Levandule vám tento relax svou vůní zpříjemní. Pěstování levandule není náročné, ovšem vyplatí se znát pár zásad. V článku vám poradíme, jak se starat o levanduli, kdy a kam ji vysadit anebo, jak na její zastřihávání.

Co byste měli o levanduli vědět?

Levandule je stálezelená rostlina s fialovými květy a intenzivním aroma. K dostání je řada odrůd levandule. Jakmile rostlina zakoření, je velmi houževnatá. Zvládá náročné teplotní výkyvy, deštivo, sucho i silné větrno. Za typickou vůní stojí vonné silice v květech. Éterický olej levandule působí blahodárně na psychiku a je využívaný pro své zklidňující účinky. Pro děti, ani domácí zvířata levandule není rizikem.

Umístění a výsadba levandule

Výsev levandule ze semen probíhá v únoru až červnu. Výsadba předpěstované levandule poté od dubna do srpna. Na kvetení se můžete těšit přes léto, v červnu a červenci. Parádu levandule udělá jak na venkovské zahradě, tak moderním dvorku. Levanduli lze umístit téměř kamkoliv – na skalky, okraje chodníků, do nejrůznějších záhonů i do mnoha dalších zákoutí zahrady.

Pokud se rozhodnete pro balkonové pěstování, zvolte odrůdy levandule do květináče. Budete mít jistotu rostoucí a bohatě kvetoucí bylinky. Čas od času je vhodné přihnojení hnojivem na levandule.

Výsadba levandule do záhonu si žádá příhodné podmínky. Půda by měla být prohřátá, ale již bez dosahu ostrého slunce:

  1. Levanduli vyjměte z předpěstovacího květináče a usaďte do vyhloubené a vodou pokropené jamky v záhonu.
  2. Rostlinu zasypejte zeminou a opatrně upěchujte.
  3. Znovu zalijte vodou. Pravidelnou zálivku dodržujte i následující dny.
  4. Dokud levandule nezakoření je zapotřebí chránit ji před vyschnutím.

Péče o levanduli není věda

Dopřejte levanduli slunné místo – obecně je jí lépe na suchých místech vyhřívaných sluncem alespoň půl dne.

Kyselost půdy je zásadní – ačkoliv levandule pěstovaná na záhonu použití hnojiv či substrátů nevyžaduje, pH půdy by mělo být mezi 6 až 7,5.
Zálivka se odvíjí od způsobu pěstování – při pěstování na záhonu je levandule spíše “samorost”. Pěstování levandule v květináči nebo truhlíku se však bez pravidelné zálivky neobejde.

Jak a kdy stříhat levanduli?

Díky pravidelnému stříhání levandule houstne a získává kompaktnější košatý tvar. Radikálnější zastřihávání se doporučuje na jaře. Rostlina tak získá novou energii k růstu a květu.

Sklizeň levandule a její využití

Sklizeň probíhá převážně v červenci. Levanduli jednoduše zastřihněte několik cm nad zemí. Jejímu využití se meze nekladou. Čerstvou levanduli využijete při výrobě sirupu nebo limonády. V sušené podobě si její květy oblíbíte v bylinných čajích nebo při pečení. Sušená levandule je také efektní interiérová dekorace.

Zazimování levandule

Nevíte, jak zazimovat levanduli? Po odkvětu ji zbavte uschlých stonků. Zastřihávejte pouze lehce v horní části stonků, nikoliv u země. V zimě je její regenerace pomalejší a mohla by pomrznout. Nakonec můžete rostlinu překrýt chvojím či netkanou tenxtilií pro ochranu rostlin před zimou.

{"vsf-products-list":{"title":"Tipy pro v\u00e1\u0161 n\u00e1kup","products":["79069922","78764297","27593253","78712986","26335683","25692613"]}}

{"vsf-page-link":{"page-id":483}}
{"vsf-page-link":{"page-id":366}}