Ať už se chystáte pěstovat jahody na balkoně, terase či záhonu, vyplatí se znát několik zásad. Při správné výsadbě a péči je letní sběr vlastních jahod opravdová radost. A my vám poradíme, jak na to.

Období výsadby jahod

Kdy sázet jahody? Na jaře či na podzim. V případě jarní výsadby se však na bohatou úrodu můžete těšit až napřesrok. Příhodné podmínky k sázení bývají koncem března a během dubna. Ideálním časem k sadbě jahodníků je podzim, konkrétně září. V nížinách můžete sázet až do poloviny října. Přiměřené teploty, ranní rosa a občasné přeháňky zajistí, že se sazenice jahod ujmou snáze.

Jak sázet jahody?

Sázení jahod není samo sebou. Se správným postupem se ho však nemusíte obávat. Jak tedy sázet jahody na záhon?

Netkaná textilie proti pleveluNetkaná textilie proti plevelu
  1. Ještě před výsadbou zvažte, zda zeminu zakryjete netkanou textilií, mulčovací kůrou nebo hoblinami. Netkaná textilie má černou barvu přitahující teplo a jahodám se tak velmi daří. Navíc si ušetříte práci s pletím.
  2. V případě, že se rozhodnete pro textilii, je potřeba záhon důkladně odplevelit, následně překrýt, a do textilie vytvořit otvory pro sazenice. Ty by od sebe měly být cca 20-30 cm bez ohledu na to, zda sázíte do kryté či nekryté zeminy. Sazenicím tak poskytnete prostor k rozrůstání.
  3. Pokud je půda suchá, do vyhloubené jamky nalijte přiměřené množství vody. Teprve poté umístěte sazenici jahodníku. Jeho srdéčko, tedy střed, nikdy nesázejte pod a ani příliš vysoko nad úroveň půdy. Rostlina by uhynula.
  4. Sazenici mírně přitlačte a lehce zalijte. Půda má být vlhká, nikoliv mokrá.

I jahody vyžadují péči

Bez pravidelné zálivky to nepůjde. Jahody zalévejte v brzkých ranních hodinách či po západu slunce. Rostliny se tak nespálí a udrží si vláhu. Nezapomeňte také na průběžné odstraňování plevele. Při této příležitosti jahody kontrolujte kvůli vzniku plísně. Ta bývá nejčastějším důsledkem nadměrné zálivky a deštivého počasí. Plíseň se může velmi rychle rozšířit. Na místě je ošetření fungicidním přípravkem na jahody.

Hnojení jahod má svá pravidla

Zásadní je načasování. Nezáleží přitom, zda pěstujete v truhlíku nebo volně na záhonu. Jahody by se měly hnojit na jaře, kdy se probouzí k životu. Hnojivo podpoří růst květu a dodá sílu pro tvorbu plodů. Hnojení při výsadbě, ať už jarní či podzimní, se nedoporučuje. Rostliny jsou během výsadby náchylné k poškození – hnojením by mohlo dojít k tzv. “spálení živinami”. Kapalná hnojiva se aplikují se zálivkou. Při bio pěstování je možné využít také běžný kompost. Abyste zajistili správné vstřebávání živin, zemina by měla být vlhká.

Pěstování jahod na balkoně, terase a zahradě – v čem se liší?

JahodníkJahodník


Zahradní záhon dává jahodám možnost neomezeného růstu. Půda jim sama o sobě dokáže z většiny poskytnout vše, co si jahodníky žádají. Při pěstování v truhlíku na balkoně nebo terase jim živiny musíte zajistit. Nejlépe uděláte, pokud zvolíte substrát na jahody. Obsahuje veškeré živiny v ideálním poměru a zajistí ideální pěstební podmínky.

Jahody na balkon vysazujte do větších pěstebních nádob, ideálně volte samozavlažovací truhlíky. Pěstování jahod na pyramidě funguje obdobně.

{"vsf-products-list":{"title":"Tipy pro v\u00e1\u0161 n\u00e1kup","products":["27787135","28283274","25864519","25859056","25866481","21704136","21673306"]}}

{"vsf-page-link":{"page-id":206}}
{"vsf-page-link":{"page-id":482}}