Vánoce – období klidu, radosti, společně strávených chvil s rodinou, a všudypřítomné sváteční atmosféry. Abychom si však tuto magickou dobu skutečně užili a naplno vychutnali, čeká nás každoročně řada úkolů. Sváteční pohodě předchází důkladný vánoční úklid domácnosti. Letos vám to však usnadníme! S naším check listem zvládnete vše hravě levou zadní, přehledně a bez stresu. Jdeme uklízet!

Chce to plán!

Kdo je připravený, není překvapený! Prvním krokem je proto plán. Vánoční úklid potřebuje čas. Vyhraďte si na něj potřebnou dobu tak, abyste se do úklidu mohli ponořit. Připravte si veškeré úklidové prostředky, pomůcky a čisticí stroje. A jak tedy vánoční uklízecí “to-do list” vypadá?

Úklidové prostředky a pomůckyÚklidové prostředky a pomůcky

1. Pusťte do domu prostor

Začněte tím, že projdete jednotlivé místnosti a vše nepotřebné uklidíte. Oblečení do skříně, podzimní dekorace na půdu. Vše staré či rozbité musí pryč. Odstraněním nejrůznějších překážek si usnadníte pohyb po místnosti při zametání a vytírání. Při úklidu platí jednoduché pravidlo – čím méně členitý prostor, tím lépe.

2. Prach a pavučiny musí pryč!

“Vezměte to od podlahy” v tomto případě rozhodně neplatí. Ba naopak! Úklid začněte od stropu dolů. Zbavte se pavučin v rozích místnosti. Koště, ideálně s teleskopickou násadou, bude skvělým parťákem. Pokračujte pečlivým utřením prachu. Prachovka či antistatická utěrka pomůže zachytit každé smítko. Použít můžete také leštidlo na nábytek. Místnost provoní a nábytek rozzáří.

3. Vezměte si do parády podlahu a koberce

Nezapomeňte na vysávání koberců. Vysavačem můžete “přejet” také pohovku, křesla a další polstrovaný nábytek. Zbavíte je prachu či případných zvířecích chlupů i dalších drobných nečistot. Máte-li utřený prach, vysáto a všechny pavučiny jsou pryč, na scénu přichází mop na vytírání.

4. Okna se musí blyštit

Uklízecí maraton pokračuje pečlivým mytím oken. Zapomeňte však na nekonečné a pracné mytí hadříkem. Aku stěrka na okna s napařováním je pomocník, na kterého po vyzkoušení nedáte dopustit. Práce půjde od ruky jako mávnutím kouzelného proutku. Neopomeňte ani praní záclon. Tomu může předcházet i čištění pračky.

5. Kuchyň a jídelna potřebují speciální péči

Štědrovečerní večeře je zlatým hřebem vánočních svátků. Zvláštní pozornost proto věnujte úklidu kuchyně a jídelny. Vyčistěte troubu a lednici. Nezapomeňte ani na čištění myčky a doplnění leštidla i soli. Zbavíte ji tak usazené mastnoty a zajistíte, že nádobí bude spolehlivě čisté, a především sklo krásně zářivé.

6. Čas na dekorace

Dům je perfektně uklizený a chybí jediné – vykouzlit vánoční atmosféru. S tím pomohou vánoční dekorace. V ložnici či dětském pokoji se bude na posteli vyjímat vánoční povlečení. V kuchyni utěrky s vánočními motivy. A v jídelně například detailně zdobený ubrus či vánoční dekorace na stůl. Okno poté rozsvítí vánoční svícen, který svým teplým světlem vytvoří útulnou atmosféru. A zapomenout nesmíme ani na jmelí, které je již neopomenutelným symbolem Vánoc.

7. Nezapomeňte si odpočinout

Úklid je za vámi a nezbývá, než si konečně užít trochu relaxu a pohody. Vánoční svíčka dokonale dotvoří atmosféru a dlouhý pohodový zimní večer může začít. S čistou hlavou a voňavou domácností se můžete těšit na příchod svátků.

Ale nezapomeňte, ačkoliv pro mnohé z nás je vánoční úklid již skoro jakousi sváteční tradicí, Vánoce jsou hlavně o rodině a společně strávených chvílích.

{"vsf-products-list":{"title":null,"products":["28983592","28318680","25909517","20602538"]}}

{"vsf-page-link":{"page-id":525}}
{"vsf-page-link":{"page-id":321}}