Fasády domů jsou svým způsobem jejich vizitkou. Možná vás však překvapí, že neplní pouze estetickou funkci. Stav fasády totiž ovlivňuje i celkovou odolnost vůči povětrnostním vlivům a tepelně-izolační vlastnosti domu. Praskliny, opadávající omítky či dokonce plíseň – to vše jsou problémy, s nimiž se můžete setkat. Co v takovém případě dělat a jak na fasádu?

Diagnostika problému a plán jsou základ

Před tím, než se pustíte do oprav fasády, pečlivě zhodnoťte její aktuální stav. Prohlédněte její celkový vzhled, ale také oblasti náchylnější k poškození. Obvykle se jedná o nejrůznější zákoutí, spoje, podhledy či výklenky oken a dveří. Zaměřte se zejména na praskliny nebo odlupující se omítku.
V případě, že objevíte defekt, je důležité odhalit jeho nejpravděpodobnější příčinu. Mohou to být problémy způsobené vlhkostí, neodborným postupem při zateplování fasád i mechanickým poškozením. Teprve po pečlivém zhodnocení stavu se rozhodněte, jaké úpravy či opravy budete provádět. Usnadníte si tak i výběr materiálu a pomůcek, které budete potřebovat.

Přípravná fáze

Vysokotlaký čističVysokotlaký čistič

Před jakýmkoliv opravným zásahem je důležité fasádu důkladně vyčistit. Odstraňte nečistoty, jemný mech, řasy i rozpraskané a odloupnuté části omítky. K mechanickému čištění lze použít běžný kartáč. Vhodný je též přípravek na čištění fasád. Díky důkladnému očištění zajistíte, že nová omítka nebo nátěr přilne k podkladovému povrchu správně. Vhodnou prevencí před usazováním nečistot a biologickým napadením omítky je fasádní impregnace.

Opravy fasád: Jak na ně?

Přípravnou fázi máte za sebou? Skvělé! Můžete se pustit do samotných oprav drobných nerovností či větších poškození.

Oprava prasklin na fasádě

Praskání fasády je častým problémem. Za vznikem může stát řada faktorů. Od neodborné práce přes vliv povětrnostních vlivů a neustálou práci zdiva a stavby jako takové až k defektům vznikajícím opotřebením. 
Praskliny na fasádě lze opravit poměrně snadno. Použít můžete fasádní lepidla, akrylátové a silikonové tmely, které jsou díky své elasticitě schopné vyrovnat se s pohybem budovy bez dalšího praskání. Před aplikací tmelu je vhodné prasklinu očistit od prachu a drobných nečistot. Ty by mohly bránit optimálnímu přilnutí tmelu ke zdivu.

Opadávající omítka

Jestliže se omítka odlupuje, znamená to obvykle více práce, ve většině případů její oškrábání. Následuje důkladné vyrovnání podkladu a jeho zbroušení. Dalším krokem je hloubková fasádní penetrace, která zajistí dobrou savost podkladu a přilnutí nové fasádní omítky. Při jejím nanášení pamatujte zejména na optimální tloušťku. 

Fasádní nátěr dodá nový vzhled

Fasádní barvyFasádní barvy

Pokud vám nejde ani tak o opravy, jako spíš o drobné úpravy a oživení fasády, nový nátěr může být vhodnou volbou. Zatímco barva fasády se může odvíjet od vašich osobních preferencí, fasádní nátěr a jeho typ vyžaduje přizpůsobení několika faktorům. Jde zejména o druh omítky, její hrubost, náchylnost ke vzniku plísní či usazování nečistot. Poté lze sáhnout po silikátových či latexových nátěrech, které umožňují čistění fasády i vapkou.

Opravy a úpravy fasády mohou působit jako náročný úkol, ale s vhodným postupem a plánem je zvládnete. A pokud byste přeci jen váhali, v BAUHAUS vám vždy poradíme!

{"vsf-products-list":{"title":"Tipy pro v\u00e1\u0161 n\u00e1kup","products":["28887490","22187253","23081279","22211462","22211930","22187235","21534926","10092331"]}}

{"vsf-page-link":{"page-id":540}}
{"vsf-page-link":{"page-id":489}}