Řada lyžařů a snowboardistů vyráží v zimě na hory vlastním autem. Každý řidič by si měl před cestou zkontrolovat nejen zimní výbavu automobilu, ale především se postarat o bezpečné uložení přepravovaných lyží, snowboardů a další sportovní výbavy. Poradíme vám, jak na to.

Veškerá zavazadla ve vozidle musí být řádně připevněna, aby v případě prudkého brzdění či dopravní nehody nikoho nezranila. Fyzikální zákony jsou totiž neúprosné – volně ležící předměty se po zastavení vozidla pohybují vpřed a mohou získat až 50x vyšší hmotnost. Kromě zranění riskujete i vysokou pokutu. Například v Rakousku vám může policista za nesprávně přepravované lyže uložit pokutu až do výše pěti tisíc eur.

K bezpečné přepravě zimní sportovní výbavy a dalších zavazadel jsou ideální střešní boxy a střešní nosiče. K zajištění nákladu ve vozidle slouží upínací popruhy.

Praktický střešní box

Pokud cestujete na hory jedním autem ve více lidech, pravděpodobně budete „bojovat“ s nedostatkem místa uvnitř vozu. Dlouhé lyže a hole se do zavazadlového prostoru většiny běžných osobních aut nevejdou. Pohodlně a bezpečně je přepravíte ve střešním boxu, který je upevněn k systému střešního nosiče vozidla. Větší střešní boxy pojmou nejen lyže či snowboardy, ale také lyžařské boty, saně, boby, kluzáky na sníh a další sportovní výbavu a zavazadla.

Výhody střešních boxů: 

  • Zavazadla uvnitř boxu jsou chráněna před nepřízní počasí
  • V uzamčeném střešním boxu jsou zavazadla v bezpečí
  • Střešní box výrazně navýší kapacitu nákladového prostoru automobilu
  • Převážená zavazadla jsou dostatečně zajištěna proti pohybu i v případě nouzového brzdění
  • Střešní boxy je možné využívat celoročně – například při cestování na dovolenou k moři

Jak vybrat střešní box?

Při výběru střešního boxu se zajímejte především o jeho celkový objem, tvar, vnější i vnitřní rozměry, maximální nosnost, způsob otevírání a kvalitu zámku. Velikost střešního boxu je třeba zvolit s ohledem na přepravovaná zavazadla.

Pokud plánujete převážet sjezdové lyže nebo běžky, budete potřebovat dlouhý střešní box. Pro bezproblémové uložení lyžařských bot a další výbavy jsou praktičtější vyšší střešní boxy. Dávejte ovšem pozor, aby celková hmotnost střešního boxu i s obsahem nepřekročila maximální povolené zatížení střechy (pozn. maximální zatížení střechy je uvedeno ve velkém technickém průkazu vozidla). Střešní box nesmí z důvodu zajištění bezpečného výhledu z vozidla a také pohodlného otevírání zavazadlového prostoru přesahovat přes střechu automobilu.

U nabízených střešních boxů se můžete setkat se dvěma základními způsoby otevírání, a to zezadu a ze strany. Velmi praktické je boční oboustranné otevírání, které umožní přístup z obou stran vozu. Pokud v boxu převážíte dražší výbavu, věnujte pozornost kvalitě zámku. Ideální je vícebodové centrální zamykání, které spolehlivě ochrání obsah boxu před zloději.

Pozornost věnujte i použitým materiálům – střešní box musí být dostatečně pevný a současně lehký. Nízkou hmotnost oceníte především při instalaci boxu na střechu automobilu.

Velikosti střešních boxů:

  • Krátké střešní boxy – jejich délka zpravidla nepřesáhne 130 centimetrů. Vhodné jsou například pro přepravu běžných zavazadel a skládacích kočárků.
  • Dlouhé střešní boxy – jejich délka se obvykle pohybuje kolem dvou metrů. Tyto boxy jsou ideální pro přepravu klasických sjezdových lyží, běžek a snowboardů. V létě můžete využít střešní box například k přepravě většího stanu nebo kempingového vybavení.

Pokud nemáte v garáži nebo technické místnosti dostatek místa, můžete si střešní box vypůjčit. Přejít do nabídky půjčovny BAUHAUS!

Střešní nosiče lyží a snowboardů

Pokud si nechcete pořizovat střešní box, můžete využít k převozu lyží a snowboardů speciální střešní nosiče. Ty se nejčastěji připevňují k příčným nosičů. Existuji ovšem i magnetické střešní nosiče určené k montáži na střechu vozidla bez nutnosti použití příčníků.

Střešní nosič vybírejte s ohledem na počet převážených lyží nebo snowboardů. Největší střešní nosiče pojmou až šest párů lyží nebo tři snowboardy. Většina nosičů dovoluje připevnit k lyžím i hole. Abyste snížili riziko krádeže sportovní výbavy, pořiďte si uzamykatelný střešní nosič.

Myslete ale na to, že žádné střešní nosiče lyží neumožňují uzamčení k příčníkům (pozn. je možné uzamknout pouze samotný nosič lyží), proto lyže a snowboardy nenechávejte na střeše například při parkování na opuštěných místech nebo přes noc.

Pohodlný a bezpečný převoz kol

Obliba cyklistiky v posledních letech roste. Pokud potřebujete osobním autem pohodlně a bezpečně přepravovat jedno nebo i více jízdních kol, pořiďte si nosiče jízdních kol. Stejně jako nosiče lyží se i nosiče kol připevňují buď k příčníkům, nebo tažnému zařízení vozidla.  

Nosič jízdního kola na tažné zařízení

{"vsf-products-list":{"title":"Tipy pro váš nákup","products":["21492440","15010181","26929466","21382763"]}}

{"vsf-page-link":{"page-id":437}}
{"vsf-page-link":{"page-id":436}}