Izolace stropu nejvyššího podlaží

Izolace stropu nejvyššího podlaží dostačuje tehdy, pokud není pod střechou plánován obytný prostor. Obytné prostory, které se pod stropem nachází, jsou tak chráněny proti chladnému vzduchu shora. V případě nerovného podkladu, nebo pokud je mezi stropem podlaží a podlahou půdy dutý prostor, se doporučují sypané izolace. Tyto sypané izolace se rovnoměrně rozloží po zemi, nebo se vefukují do dutých prostor. Pokud je podklad rovný, lze položit izolační desky těsně vedle sebe v několika vrstvách. Přesazováním se zabrání vzniku průběžných spár. V uvedeném příkladu jsou pokládány polyuretanové sendvičové desky.

Pokud byste však chtěli dobudovat dosud nevyužívanou půdu, měli byste chránit proti tepelným ztrátám i střechu – například mezikrokvovou izolací.

Mohlo by vás zajímat: Izolace střechy z vnitřní strany


Návod

1. Pokládka parobrzdné fólie

V uvedeném příkladu tvoří strop nejvyššího podlaží dřevěné hranoly. Zde musíte nejdříve rozprostřít PE fólii jako parobrzdu. V místech překrývání a u okrajů zalepte fólii tak, aby vznikla zcela neprodyšná plocha.

Pozor: Pokud je strop půdy z betonu, můžete sendvičové desky pokládat přímo.

Kromě toho položte po obvodu stěny izolační okrajové pásy a zajistěte je lepicí páskou. Pásy slepte také s PE fólií.

2. Pokládka izolačních prvků

Nyní položte první izolační prvek stranou s perem do rohu místnosti. Na další prvek naneste na pero lepidlo a oba prvky zasuňte do sebe. Vypomáhejte si kladivem a dorážecím špalíkem tak, aby se drážka a pero také skutečně do sebe navzájem pevně zasunuly.

Další desky pokládejte těsně k sobě, dokud nevznikne souvislá plocha. Přířezy prvků z tvrzené pěny (většinou jsou nutné u krajů) zhotovte přímočarou nebo ruční kotoučovou pilou.

Pozor: Další řady pokládejte s přesahem přes spáry minimálně 20 centimetrů, aby nevznikaly nežádoucí křížové spáry.

Tip

Izolace nevyužívaných půdních prostor

Pokud nechcete svou půdu používat jako odkládací prostor, je izolace stropu nejvyššího podlaží ještě jednodušší – s flexibilními rolemi minerální vlny. Role se snadno přepravují a ještě snadněji pokládají: Jednoduše rozříznout, rozvinout, srazit k sobě a hotovo!

Nářadí a materiál

  • Nůž na izolační materiál / univerzální nůž
  • Kladivo a dorážecí špalík
  • Lepidlo na dřevo, resp. lepidlo na parkety, lepidlo na laminát
  • PE fólie (polyetylenová fólie) vč. lepicí pásky
  • Izolační prvky na půdu podle potřeby
  • Izolační okrajový pás (nejlépe s nalepenou fólií)
  • Přímočará nebo ruční kotoučová pila
  • Skládací metr

Galerie

Jako parozábranu nejdříve rozviňte PE fólii (v případě stropů z betonu to není nutné) a slepte ji v místech, kde se překrývá, a na okrajích.

Kromě toho umístěte po obvodu stěn izolační okrajové pásy a přilepte je lepicí páskou. Musíte utěsnit také přechod mezi izolačními pásy a PE fólií. Zde jsou praktické izolační okrajové pásy s nalepenou fólií.

Kompaktní prvky jsou vybaveny okraji s drážkou a perem, které se zasunou do sebe a slepí.

Poslední prvek řady se většinou musí zaříznout. Novou řadu začněte jednoduše tímto zbytkem.