Hmyzí hotel poskytne potřebnou skrýš pro včely samotářky a další užitečný hmyz. Jaký typ hmyzího hotelu vybrat? Kam obydlí pro hmyz umístit? Odpovědi nejen na tyto otázky se dozvíte v následujících řádcích.

Ačkoliv mohou někteří považovat hmyz jen za malá zbytečná stvoření, jsou tito tvorové pro přírodu naprosto nepostradatelní. Například včely samotářky nebo čmeláci patří mezi výkonné opylovače a je na nich závislá celá řada rostlin. V našich zahradách potichu odvádí důležitou práci i další zástupci užitečného hmyzu. Třeba slunéčko sedmitečné přírodní cestou a bez chemie úspěšně likviduje mšice a červce. Hmyz obecně je rovněž vítanou potravou pro celou řadu živočichů, především ptáků, plazů, obojživelníků a ryb.

Hmyz z naší planety mizí

Populace hmyzu podle zjištění vědců na celém světě výrazně klesá. Na jeho úbytku se podílí především intenzivní zemědělství, užívání pesticidů, urbanizace a v neposlední řadě také klimatické změny. K zastavení tohoto nepříznivého trendu může přispět každý z nás. Stačí málo – například používat na zahradách výhradně ekologické přípravky na hubení plevele, přírodní hnojiva a substráty.

K navýšení počtu užitečného hmyzu můžete přispět i tak, že do zahrady umístíte hmyzí hotel (pozn. setkat se můžete i s označením hmyzí domek, včelí hotel, domeček nebo domek pro hmyz). Tento přirozený úkryt pro hmyz si můžete vyrobit buď svépomocí, nebo si ho koupit již hotový v odborných centrech BAUHAUS.

{"vsf-products-list":{"title":"Inspirace pro va\u0161e n\u00e1kupy","products":["26221913","26408390","26219006"]}}

Jaký hmyzí hotel vybrat?

Domečky pro hmyz mohou mít mnoho podob. Nejprve si promyslete, pro jaký hmyz bude úkryt určen a tomu přizpůsobte jeho provedení, výběr materiálu i umístění. Hmyzí hotel je vítaným útočištěm pro samotářský hmyz – především včely samotářky, slunéčka sedmitečná nebo zlatoočka. Naopak vosy, sršně, mravence a další hmyz žijící ve velkých společenstvech toto obydlí neláká.

Pro výrobu úkrytu pro hmyz se používají přírodní neošetřené materiály. Včely samotářky rády vyhledávají dutinky bambusu, pevnější stonky rákosu, komůrky ve dřevě a různé škvíry, kde si samička po oplodnění vybuduje hnízdo. Důležité je, aby byl materiál dostatečně pevný a vyschlý, aby neměl tendenci praskat. Prasklinou totiž snadno proniká vlhkost, která je zdrojem nežádoucích plísní. V domečku pro hmyz musí být sucho, proto je jeho nepostradatelnou součástí také stříška, která poskytuje ochranu před deštěm.

TIP: Chcete si hmyzí hotel vyrobit sami? V článku Výroba hmyzího hotelu vám poradíme, jak na to. Užitečný je i seznam potřebného nářadí a materiálu.

Pro hmyzí hotel pečlivě vyberte vhodné místo

I když je možné hmyzí hotel umístit na zahradu kdykoliv během roku, nejvhodnějším obdobím je začátek jara. Včely samotářky mají rády teplá slunná místa v závětří, ideální proto bude orientace domku jižním směrem. Hmyzí hotel pevně upevněte ve výšce jeden až dva metry nad zemí – například na kmen stromu, kůl v bylinkovém záhonu nebo na zeď domu či boční stěnu altánu. Důležité je, aby se domek ve větru nekymácel. Vstup do hmyzího obydlí nijak nezakrývejte, aby se do něj hmyz snadno dostal.

přilákání hmyzích nájemníků zasaďte do blízkosti hmyzího hotelu například dobromysl, levanduli, šalvěj, třepatku či kopřivu. Lákadlem je rovněž miska s vodou, kde se může hmyz osvěžit.

Inspirujte se v odborných centrech BAUHAUS

Na přírodě nám záleží, proto jsme letos umístili před odborná centra BAUHAUS hmyzí hotely. Přijďte se podívat, jak vypadají a jak se v nich daří hmyzím obyvatelům. Informační tabule vás stručně seznámí s tím, jak si takový hmyzí hotel postavit svépomocí a na co při jeho výstavbě nezapomenout.

Hmyzí hotel BAUHAUS

K výrobě hmyzího hotelu jsou zapotřebí přírodní materiály

{"vsf-page-link":{"page-id":364}}
{"vsf-page-link":{"page-id":491}}