Zahradní pařeniště nabízí celou řadu možností, a to včetně celoročního využití. Pomohou vám s pěstováním náročnějších teplomilných rostlin, a zároveň umožní prodloužení zahrádkářské sezóny. Co všechno se však dá v pařeništi pěstovat a kdy? Škála je pestrá a my vám dnes poradíme, jak vaše pařeniště využít naplno po celý rok.

V pařeništi se daří zelenině i salátům

Díky pařeništi toho lze vypěstovat i při našem podnebí opravdu hodně. S výsadbou navíc můžete často začít brzy z jara. Pařeniště z polykarbonátu vytváří semenům při klíčení a následně rostlinám v době růstu, ideální pěstební podmínky k bohaté a kvalitní úrodě. Chrání je před povětrnostními vlivy, sluncem i UV zářením a současně poskytuje optimální teplotu. Jaké konkrétní druhy zeleniny se tedy hodí do pařeniště nejvíce? Jsou to zejména:

  • Rané saláty
  • Kapusta a zelí
  • Květák
  • Jarní cibulka
  • Ředkvičky
  • Mrkev a petržel
  • Okurky nakládačky – obvykle se vysazují po sklizni rané zeleniny.

 

Kořenovou zeleninu i saláty vysévejte přímo do pařeniště. V průběhu růstu je můžete protrhávat, aby měla zelenina dostatek prostoru. Přesun na venkovní záhon však není zapotřebí. Zelenina může v pařeništi zůstat až do sklizně.

{"vsf-category-link":{"category-id":1576}}
{"vsf-category-link":{"category-id":1577}}
{"vsf-category-link":{"category-id":1575}}

Bylinky a pařeniště jdou dohromady

Rádi si svůj talíř zpestříte bylinkami? Pak je pařeniště tím, co na své zahradě potřebujete. Po celý rok v něm lze pěstovat prakticky jakékoliv bylinky. Dařit se bude hlavně naťovým odrůdám – pažitka, bazalka, šalvěj, oregano ale také máta nebo meduňka. Na podzim a při mírné zimě si můžete doplnit jídelníček polníčkem, špenátem, petrželí anebo tzv. zimní cibulí, což je druh šalotky.

Předpěstovávání a celoroční využití pařeniště

Pařeniště si na vaší zahradě najdou využití v sezóně i mimo ni. V zimě mohou sloužit k zazimování některých rostlin či stromků. Naopak na jaře je pařeniště vhodné k předpěstování či urychlení růstu zeleniny jako jsou rajčata, papriky, dýně, cukety anebo také rebarbora. Jakmile vzejdou sazenice, můžete je přemístit na venkovní záhon nebo do velkého skleníku.

Jestliže je vaším cílem zahrada plná květin, na jaře je pařeniště také skvělým prostorem k jejich předpěstování. Ideální je začít s květinami s delším vegetačním obdobím – například astry, afrikány, petúnie anebo lobelky. Jemná semena květin stačí vysévat pouze povrchově, ne do hloubky. Výsev je potřeba provádět na řídko. V opačném případě by se květiny omezovaly v růstu a nebyly by dostatečně silné pro přepíchnutí na zahradní či vysoké záhony.

Ani po hlavní pěstební sezóně nemusíte nechat pařeniště ladem. Využijete ho jako množírnu sazenic. Dvouletým květinám pak můžete tento prostor nabídnout k získání síly a napřesrok si jen užívat jejich fáze kvetení.

{"vsf-products-list":{"title":"Tipy pro v\u00e1\u0161 n\u00e1kup","products":["29108325","29046425","27232334","25724075","20451688","28397722","21537226","20210667"]}}

{"vsf-page-link":{"page-id":359}}
{"vsf-page-link":{"page-id":457}}