Začátkem roku 2024 se do prodeje dostala nová varianta benzínu Natural 95. Nástupce E5 dostal jméno E10 a přináší s sebou několik novinek. Tou hlavní je změna složení benzínu. V čem se liší? Na co si dát pozor, a jak se tato změna dotkne využívání benzínu v zahradním nářadí, jako je benzínová sekačka na trávu či motorová pila a další? Na to se podíváme zblízka v následujícím článku.

Benzín E10 a jeho specifika

Hlavní změnou, s níž benzínová směs E10 přichází, je složení. Konkrétně složka biopaliva, která se v tomto typu benzínu zvýšila na 10 % ethanolu. Bližší charakteristika E10:

  • Obsah ethanolu – vyšší obsah ethanolu oproti běžnému benzínu. Ethanol je biopalivo získávané z obnovitelných zdrojů, jako je obilí nebo cukrová třtina.
  • Zvýšení výkonu – vysokooktanová paliva umožňují lepší výkon motoru.
  • Snížení emisí – použití benzínu E10 může přispět k postupnému snižování emisí skleníkových plynů a zároveň může přispět ke snížení závislosti na fosilních palivech a podporovat obnovitelné zdroje energie.
  • Kompatibilita využití v zahradním nářadí – obecně je benzín E10 vhodný pro většinu moderních spalovacích motorů, včetně těch v zahradním nářadí. Benzínová směs E10 se však chová jinak při procesu skladování, a tak je zapotřebí zvýšená pozornost při údržbě strojů.

Skladování a uchovávání benzínu E10 ve strojích

Benzín E10 není vhodný pro skladování a uchovávání ve strojích déle než zhruba 30 dní. To je dáno právě vyšším obsahem biosložky. Ethanol má tendenci absorbovat vlhkost z okolního prostředí, což může vést k tvorbě vodního kondenzátu v kanystrech na benzín, potažmo palivových nádržích strojů.

Vodní kondenzát zvyšuje riziko koroze uvnitř motoru. Vlivem absorpce vlhkosti může dojít k oddělení ethanolu od benzínu, což vede k degradaci paliva. Kromě toho, ethanolová paliva mohou v některých spalovacích motorech způsobovat přehřívání.

Pokud tedy stroje využíváte jen občasně, doporučujeme spotřebovat natankované palivo E10 ihned. Po použití je vhodné nádrže vyprázdnit a nechat motor spálit zbytek paliva v oběhu. Teprve poté stroj zazimujte, případně uložte na pozdější využití.

Jak stabilizovat benzín E10?

Pár možností, jak na složení benzínu E10 vyzrát, však přeci jenom je. Aby byla trvanlivost benzínové směsi E10 delší, lze využít některý ze stabilizátorů paliva, nebo olejů pro 2taktní motory se stabilizačním účinkem. Případně lze použít rovnou plnohodnotná speciální paliva.

V naší nabídce najdete stabilizátor paliva od Briggs & Stratton, olej Oregon pro 2taktní motory se stabilizátorem nebo speciální výkonná alkylátová paliva Aspen, která neobsahují celou řadu problematických složek včetně ethanolu, a proto jsou vhodná mimo jiné pro dlouhodobé skladování. Na výběr máte dle typu motoru paliva pro:

  • 2takt – doporučujeme olej Oregon pro 2taktní motory s integrovaným stabilizátorem paliva, nebo Speciální palivo Aspen 2 Mix. Stabilizovaná směs je předmíchaná v poměru 1:50. Pokud by vám nevyhovoval poměr mísení 1:50 u Aspen 2, lze smíchat Aspen 4 (pro 4taktní motory) s olejem v poměru dle potřeby.
  • 4takt – doporučujeme již stabilizované Speciální palivo Aspen 4.
  • 2takt i 4takt – můžete zvolit též aditivum, resp. stabilizátor Briggs & Stratton Fuel Fit. Pro dvoutakt je potřeba přidat do benzínu ještě navíc olej pro dvoutaktní motory. U čtyřtaktních motorů stačí aditivum smíchat s benzínem E10, a palivo je připravené k použití.

Takto upravený a stabilizovaný benzín E10 lze ve strojích uchovávat například přes letní sezónu. Nicméně před zazimováním je v každém případě vhodné palivo ze strojů odčerpat.


UPOZORNĚNÍ: Vysokooktanová paliva nejsou vhodná ke skladování a dlouhodobému uchovávání ve spalovacích motorech. Při poruše způsobené nevhodným zacházením s palivem není možné uplatňovat na tyto stroje reklamaci. Odpovědnost za funkčnost stroje v takovém případě přebírá uživatel.

{"vsf-products-list":{"title":"Tipy pro v\u00e1\u0161 n\u00e1kup","products":["26798693","26789484","22269115","26804749","26795065"]}}

{"vsf-page-link":{"page-id":547}}
{"vsf-page-link":{"page-id":485}}