Akumulátorové nářadí

Vrtání a šroubování bylo jedním z prvních uplatnění akumulátorů u elektronářadí. Od té doby se etablovaly i nástroje k broušení a řezání. Ale právě v zahradě rozehraje nářadí s akumulátory plně své výhody. Protože kabel, který napájí motor proudem, byl při práci v zahradě často tím největším problémem: Vedle snížení komfortu se dal napájecí kabel v případě řezných nástrojů příliš rychle přeříznout. Vyžínače, kosy, začišťovače okrajů trávníků nebo elektrické nůžky na živý plot profitují z bezkabelové techniky. Díky výkonné lithium-iontové technologii již nejsou pro zahrádkáře utopií ani akumulátorové řetězové pily a s kabelovými přístroji mohou poměřovat síly.


Návod

1. Běžné akumulátorové elektronářadí

Vrtací šroubovák představuje jedno z nejdůležitějších nářadí, protože v domácnosti je vlastně pořád co vrtat nebo šroubovat. Někdy se musí přidělat obraz na stěnu, někdy je to nová skříň, která se musí smontovat. Zároveň je, byť jen krátkodobě, požadován vysoký výkon – což není problém ani pro akumulátorové kompaktní přístroje malých tvarů.
Pozor: Pro jednoduché kompaktní šroubováky stačí jeden zdroj energie 3,6 voltů. Pokud se má navíc vrtat, je akumulátor třídy 10,8 voltů tou správnou volbou.

Dokonce i pro přístroje, které potřebují dostatek silové rezervy pro vysoký výkon a dlouhé doby chodu (třeba bourací kladiva nebo úhlové brusky) dnes existují výkonné akumulátory – lithium-iontové akumulátory (zkráceně: Li-Ion). Navíc jsou relativně lehké (hmotnost akumulátoru může být při stejném obsahu energie třeba poloviční) a proto se lépe ovládají. Navíc nedochází ke ztrátě kapacity, pokud se opět dobíjí pouze částečně vybité akumulátory. Další kladný bod: Akumulátor si i po delším nepoužívání udrží svůj nabitý stav.

Další praktické možnosti použití pro přístroje s bezkabelovým napájením jsou například lepicí tavné pistole nebo pracovní svítidla s led žárovkami.

2. Akumulátorové zahradní nářadí

Přistřihování živých plotů, odřezávání větví, vyžínání a sekání trávy – používání akumulátorového nářadí je zvlášť praktické v zahradě. Neboť určitým nebezpečím pro uživatele je vždy kabel, který se dá třeba při sekání trávy příliš rychle přeříznout. S akumulátorem je toto nebezpečí zažehnáno.

I výkonnost moderních přístrojů si vede dobře: Tak například dosah akumulátorových sekaček stačí na více než 250 čtverečních metrů a robotické sekačky vyřídí práci rovnou úplně samy.

S nůžkami na stříhání stromů můžete bez námahy ořezávat i silné větve. Nůžky na živý plot jsou k dostání s různými systémy nožů, a dále v několika výkonových třídách.

Tip

Indikátor nabití

Právě u novějších lithium-iontových akumulátorů dává indikátor nabití smysl: Pouze u těchto akumulátorů lze do určité míry správně interpretovat zbytkové nabití.

Galerie

Pokud se akumulátor nevyužívá, ztrácí časem část své akumulované energie. Pokud své nářadí s akumulátory li-ion po nějakou dobu nepoužíváte, uložte jej nejlépe při 60procentním stavu nabití a teplotě mezi 15 a 20° Celsia – pak je „ztráta energie“ nejmenší.

Ohebné šroubováky jsou malé, praktické, lehké a variabilní, takže se používají převážně na montážní práce. Rukojeť jednoduše v zadní části ohněte dolů.

Při každoročním prořezávání stromů překáží kabel zbytečně – akumulátorové ruční pily jsou praktické a s technologií Li-Ion vysoce výkonné.

Existují dokonce už i řetězové pily s akumulátorovým provozem.