Většina koupelen nemá ani čtyři metry čtvereční. Umístit do omezeného prostoru vše potřebné je pořádná výzva. Poradíme vám, jak zařídit malou koupenu. Inspirujte se našimi tipy!

Před samotnou výstavbou nové koupelny nebo renovací té stávající je potřeba vše pečlivě naplánovat. Koupelna musí být totiž nejen pěkná, ale především bezpečná a praktická. Jiné požadavky na koupelnu mají mladí lidé, rodiny s dětmi nebo senioři. V návrhu koupelny je také nutné zohlednit, kolik členů domácnosti ji bude využívat.

Než se pustíte do plánování, zjistěte si přesné rozměry místnosti. Kromě délky, šířky a výšky místnosti si nezapomeňte zaznamenat polohu přípojek vody, odpadů, vstupních dveří a oken. Důležitý je i směr otevírání vstupních dveří a oken. Změřte si také, kolik prostoru potřebujete pro jejich bezproblémové otevření.

Mezi běžné vybavení koupelny patří:

 

TIP: Součástí některých koupelen bývá toaleta a bidet. Toto řešení je nepraktické zejména u početnějších rodin. Jakmile je totiž někdo v koupelně, blokuje toaletu ostatním členům rodiny. Pokud vám to dovolí dispozice obytného prostoru, vyčleňte pro toaletu samostatnou místnost.

1. Vana může být i v malé koupelně

Nejvíce místa v koupelně bezpochyby zabere vana. Pokud na ni nedáte dopustit ani v malé koupelně a za žádných okolností se nespokojíte pouze se sprchovým koutem, vybírejte z nabídky krátkých a úzkých van. Ty se hodí zejména do místností s obdélníkovým půdorysem. Vanu je nejlepší umístit ke stěně naproti dveřím do koupelny.

Pokud budete vanu využívat kromě koupele i ke sprchování, zaměřte se na její dno. Široké ploché dno vám poskytne větší stabilitu a pohyb ve vaně bude bezpečnější. Chybět by rozhodně nemělo ani vhodné madlo a vanová zástěna.

Do úzkých místností jsou ideální prostorově úsporné vany, které se z jedné strany zužují. Pro seniory a také osoby se zhoršenou pohyblivostí jsou zajímavou alternativou malé obdélníkové sedací vany.

Krátká akrylátová vana

Prostorově úsporná vana

Prostorově úsporná sedací vana

2. Sprchový kout výrazně šetří místo

Do velmi malých koupelen se čtvercovým půdorysem je ideální sprchový kout. Oproti vanám poskytuje pohodlnější přístup, což ocení především senioři. Velmi praktické je rovněž sklopné sedátko uvnitř sprchového koutu.

Sprchové kouty jsou k dispozici v různých velikostech a provedeních – mohou být jak rohové, tak čtvrtkruhové. Čím prostornější sprchový kout zvolíte, tím pohodlněji se vám v něm bude pohybovat. Minimální rozměr je 80 x 80 centimetrů. Velmi oblíbené jsou také vydlážděné sprchové kouty, ke kterým stačí vybrat vhodné sprchové dveře, sprchovou stěnu nebo závěs.

Alternativou ke sprchovým koutům jsou samostatně stojící sprchové boxy. Jejich výhodou je velmi snadná a rychlá instalace. Hodí se například do rekreačních objektů. Součástí sprchových boxů mohou být i masážní trysky.

Rohový sprchový kout

Čtvrtkruhový sprchový kout

Sprchové dveře

3. Neobávejte se větších umyvadel

I v malé koupelně oceníte velké umyvadlo. Celková šířka umyvadla by měla být alespoň 50 centimetrů. Výhodné jsou typy se širokým okrajem, který poskytuje dostatečný prostor pro umístění například dávkovače na mýdlo nebo mýdlenky. Obávat se nemusíte ani asymetrických tvarů umyvadel, která například při umístění na desku nabízí velký odkládací prostor. Klasikou jsou nástěnná umyvadla, pod která lze zasunout skříňku. Velmi praktická jsou nábytková umyvadla, která se zasazují přímo do koupelnové skříňky.

Nástěnné umyvadlo

Nábytkové umyvadlo

Umyvadlo na desku

4. Myslete na odkládací prostory

Každá žena jistě potvrdí, že odkládacích prostor v koupelně není nikdy dost. Pro uložení toaletních potřeb, ručníků, županů a dalších nezbytností můžete využít jak samostatně stojící, tak zavěšené skříňky a poličky. Praktičtější jsou uzavřené skříňky, díky kterým vypadá koupelna jako byste ji právě uklidili.
Kromě samostatných skříněk do koupelny jsou k dispozici také celé nábytkové sety. Ty mohou zahrnovat například skříňku pod umyvadlo, samostatně stojící vysokou skříňku, zrcadlo či zrcadlovou skříňku.

Koupelnový set

Skříňka s umyvadlem

Vysoká skříňka do koupelny

5. Zrcadla prostor koupelny opticky rozšíří

V žádné koupelně nesmí chybět zrcadlo. Dvojnásob to platí v malé koupelně, kde vám vhodně zvolené zrcadlo pomůže opticky zvětšit celý prostor. Velmi praktická jsou zrcadla s integrovaným LED osvětlením. Kromě jednoho velkého nástěnného zrcadla se vyplatí mít i jedno menší kosmetické zrcátko.

Klasické zrcadlo

Zrcadlo do koupelny s LED osvětlením

Kosmetické zrcátko do koupelny

6. Radiátory pro celoroční použití

V malé koupelně se budete muset spokojit s menším radiátorem. Ideální jsou čistě elektrické či kombinované radiátory (pozn. teplovodní a elektrické), které můžete pohotově zapnout i v období mimo topnou sezonu. V současné době jsou k dispozici i velmi zajímavé designové radiátory. Pokud máte v koupelně jen velmi omezený prostor, využijte alespoň malý elektrický sušák ručníků.

V koupelnách je možné využít také infračervené topné panely a infrazáříce, které neohřívají vzduch v místností, ale stěny a předměty na něž tepelné vlnění dopadá.

Elektrický koupelnový radiátor

Plochý koupelnový radiátor

Elektrický sušák ručníků

7. Přemístěte objemné spotřebiče 

Běžnou pračku a případně i sušičku vměstnáte do malé koupelny jen stěží. Pokuste se pro tyto domácí spotřebiče najít místo například v komoře nebo je zabudujte přímo do kuchyňské linky. Pokud takovou možnost nemáte, je možným řešením pořízení malé pračky. Její nevýhodou ovšem je velmi malý objem, stačit tedy bude na praní prádla maximálně dvoučlenné domácnosti.

8. Vsaďte na velký formát obkladu a světlé barvy

Malá koupelna nemusí působit stísněným dojmem. Stačí vybrat vhodnou velikost obkladů a zvolit správný odstín barev. Velkoformátové obklady světlé barvy (např. světle šedá, bílá, béžová) místnost opticky zvětší a sjednotí. Elegantní jsou obklady s úzkou spárou, které se navíc velmi snadno udržují. Obklady v koupelně nemusí být nutně na všech stěnách. Jedna nebo dvě stěny můžete vymalovat voděodolnou barvou nebo na ně nanést v posledních letech oblíbenou betonovou stěrku.

{"vsf-page-link":{"page-id":315}}
{"vsf-page-link":{"page-id":336}}