S příchodem zimy se musí majitelé nemovitostí připravit na to, že bude třeba čas od času odklidit čerstvě napadený sníh před domem nebo odstranit led z chodníku. Důvodem je především bezpečnost, protože za úrazy na kluzkém chodníku odpovídá právě jeho majitel. Ke snadnému a rychlému úklidu sněhu kolem domu budete potřebovat vhodné pracovní nářadí. Pomůžeme vám s výběrem správných pomocníků pro úklid sněhové nadílky.

Zatímco v nížinách vám k úklidu malé vrstvy sněhu z chodníků bude stačit hrablo nebo běžná lopata, v horských oblastech se vyplatí zvážit nákup výkonné sněhové frézy. Pro úklid rozsáhlejších ploch je ideální shrnovač, který si poradí i s bohatou sněhovou nadílkou. Do základního vybavení pro úklid sněhu patří také kvalitní koště na chodník. Využít ho můžete nejen k odstranění poprašku sněhu, ale také dočištění chodníku a příjezdových cest od zbytků štěrku a hrubých nečistot.

1. Pořiďte si hrablo z odolného materiálu

Jedním z nejdůležitějších parametrů při výběru hrabla na sníh je jeho materiál. K dostání jsou hrabla z plastu i hliníku. Velmi často se setkáte s kombinací těchto dvou materiálů. Zejména při odklízení zmrzlé nebo ušlapané vrstvy sněhu dostává nejvíce zabrat spodní pracovní část hrabla. Ideální volbou jsou proto hrabla s kovovou hranou, která obstojí i v náročných podmínkách. Z kvalitních, pevných a odolných materiálů musí být i zbývající části hrabla. Ani při velmi nízkých teplotách nesmí hrozit prasknutí či nalomení.

2. Dávejte si pozor na hmotnost a celkovou ergonomii

Mezi další důležité parametry při výběru nářadí pro úklid sněhu patří hmotnost a celková konstrukce. S lehkým hrablem nebo lopatou se při práci tolik nezapotíte. Při odklízení závějí sněhu oceníte také ergonomicky tvarovanou rukojeť, která poskytne dostatečnou oporu a prostor pro úchop i v zimních rukavicích. Ideální je velké D-madlo. Rukojeť musí být zároveň protiskluzová.

Při nákupu hrabla zohledněte i velikost plochy, kterou budete nejčastěji odklízet. Pro úklid běžného chodníku u rodinného domu postačí pracovní část o šířce 50 centimetrů, pro příjezdové cesty, parkovací místa a rozlehlejší plochy je lepší zvolit šířku od 60 cm výše.

Teleskopické hrablo na sníh

Ani při odklízení sněhu nezapomínejte na správné držení těla. Než se pustíte do práce, věnujte pozornost správnému nastavení výšky násady. Hrablo s teleskopickou násadou umožňuje přizpůsobit výšku přesně podle výšky postavy a snížit přetěžování zad.

3. K posypu chodníku použijte štěrk

Častým a oblíbeným pomocníkem pro rychlé odstranění sněhu a ledu je posypová sůl. Poradí si nejenom s velkým množstvím sněhu, ale díky pomalému rozpouštění zbavuje povrch i nově napadané vrstvy. I přesto, že je posypová sůl častou volbou, pro podrážky bot a zejména tlapky psů, koček a dalších zvířat vhodná není. Průnikem do půdy navíc snižuje její kvalitu a zatěžuje životní prostředí. Dejte tedy raději přednost posypovému štěrku nebo písku, který je sice nutné aplikovat opakovaně, ale po odtání sněhu jej jednoduše uklidíte pomocí koštěte.

{"vsf-products-list":{"title":"Tipy pro váš nákup","products":["16310268","21435436"]}}

{"vsf-page-link":{"page-id":435}}
{"vsf-page-link":{"page-id":423}}