Pokládka dřevěných podlah

Přírodní podlahová krytina z dřevěných prken je pod nohama příjemně teplá, upravuje vlhkost, je odolná proti opotřebení a výrazně trvanlivější než například koberec. Pokud se rozhodnete pro neupravená prkna, musíte dřevo po pokládce ještě ošetřit lakem nebo tvrdým voskovým olejem.
Velký výběr profesionálních strojů a zařízení pro natírání dřevěných podlah najdete v půjčovně nářadí BAUHAUS.


Návod

1. Příprava podkladu

Jako u všech způsobů pokládky musí být podklad rovný, suchý a nosný, a dále musí být bez trhlin a nečistot. Ideálními podklady jsou například všechny pevné, hladké, stabilní, suché používané podklady – jako potěr, PVC nebo linoleum.

V uvedeném příkladu bylo kompletně dobudováno dosud nepoužívané podkroví. Teď ještě chybí podlahová krytina: Skládá se z neupravených prken z modřínového dřeva (19 mm), která se po pokládce napustí tvrdým voskovým olejem.

2. Pokládka dřevěných prken

Nejdříve stanovte rovinu: Napněte označovací šňůru (např. podél dveří), následně odměřte vzdálenost od napnuté šňůry k další stěně a označte ji.

Rovinu nyní přeneste podél této stěny (adekvátně šířce prken) a také zde napněte označovací šňůru. Na celý podklad navíc položte kročejovou izolaci.

S pokládkou fošen začněte podél označovací šňůry napnuté u stěny: Prkna přišroubujte nejdříve u strany zdi kolmo shora a poté šikmo směrem do místnosti.
Pozor: Nezapomeňte na dilatační spáry! Pro dodržení rovnoměrné vzdálenosti cca 15 milimetrů od zdi, dveřních přechodů, sloupů použijte pokládací klíny.

Už na začátku myslete na konec: Poslední řada prken nesmí být příliš úzká po podélném řezu, který je většinou nutný. Podle okolností uřízněte tedy také podélně už první řadu. To je například tak jako tak nutné, pokud není stěna úplně rovná: Na první řadu prken označte průběh zdi a prkna adekvátně přiřízněte.

Další řady pokládejte tak, že podélné strany spojíte pomocí kladívka a dorážecího špalíku a rovněž je přišroubujte. Dbejte na to, abyste nepoškodili drážku.
Pozor: Šroubový spoj se provádí pod úhlem 45 stupňů přibližně každých 35 centimetrů.

Pokud musíte dřevěný díl zkrátit, položte prkno obráceně a s přesahem, označte místo řezu a uřízněte jej úkosovou/pokosovou pilou, přímočarou nebo okružní pilou.
Kromě toho slepujte prkna vždy na čelních stranách (vytékající lepidlo ihned setřete).

Díly poslední řady musíte odpovídajícím způsobem přiříznout. Podélné strany poté spárotěsně spojujte pomocí táhla a fošny přišroubujte u strany zdi opět kolmo.

3. Obroušení a naolejování dřevěných prken

Před tím, než můžete nanášet tvrdý voskový olej, musíte pro zachování optimálního a hladkého povrchu podlahu nejdříve obrousit v několika cyklech broušení. K tomu jsou nutné tři cykly broušení se zrnitostí 40, zrnitostí 60 a zrnitostí 100.
Další informace na téma broušení a natírání prkenné podlahy získáte v Rádci BAUHAUS Renovace prkenné podlahy.

Zapněte brusku (např. válcovou nebo talířovou brusku) a postupujte pozvolna dopředu a pákou při tom spusťte brusný válec. Nyní přijeďte ke zdi a opět stiskněte páku tak, aby se brusný válec zvedl ze země. Při chodu nazpět válec opět opatrně spusťte a bruste zpět v téže stopě. Nyní můžete obrousit celou podlahu tak, že budete strojem pohybovat vpřed a vzad. Pracujte zleva doprava.
Pozor: Abyste se vyvarovali stopám po broušení, stroj nezastavujte. Prkennou podlahu navíc vždy bruste po směru dřeva.
Jelikož válcovou bruskou nelze brousit oblast u stěny, použijte zde a u dveřních přechodů nebo pod topením krajovou brusku se stejnou zrnitostí jako u válce.

Otvory po šroubových spojích a větší spáry mezi prkny nyní vyplňte brusným prachem a spárovým tmelem: Vezměte trochu brusného prachu z posledního broušení a smíchejte jej se spárovým tmelem na těstovitou hmotu. Pomocí špachtle ji rozdělte do všech skulin, spár, nezadělaných hlav šroubů, suků atd.
Po uschnutí proveďte poslední cyklus broušení se zrnitostí 100, podlahu poté důkladně vysajte a navíc ji setřete vlhkým hadrem.

Nyní na podlahu naneste rovnoměrně válečkem tvrdý voskový olej, a to dostatek (bez louží). U neupraveného dřeva potřebujete zpravidla dva nátěry. Mezi nátěry vyleštěte podlahu lešticím strojem (pad v barvě béžové nebo červené).

Tip

Aklimatizace
Než se do toho pořádně pustíte: Poskytněte ještě zabaleným prknům trochu času, aby přivykla teplotě a vzdušné vlhkosti. Uskladněte je proto přibližně na dva dny v místnosti, ve které se bude později pokládat podlaha.

Péče o naolejované podlahy
Naolejované podlahy potřebují čas od času další vrstvu oleje. Použijte k tomu ošetřující olej a lešticí stroj a podlahu následně vytřete do sucha.
Znečištěné podlahy čistěte nejlépe houbičkou napuštěnou olejem, dokud se špína neuvolní.

Nářadí a materiál

  • Aku šroubovák
  • Tužka
  • Hadry na podlahu
  • Jednokotoučová bruska / lešticí stroj vč. padu v barvě béžové nebo červené
  • Pryžové kladivo
  • Tvrdý voskový olej
  • Lepidlo na dřevo
  • Úkosová/pokosová pila resp. přímočará pila
  • Kotoučová pila
  • Prkna z masivního dřeva, např. z neupraveného modřínu, podle potřeby vč. šroubů
  • Ochranná rouška
  • Příp. krajová a rohová bruska vč. smirkového papíru (zrnitost 40, 60, 100)
  • Váleček s prodlužovací tyčí
  • Nůžky
  • Dorážecí špalík
  • Bruska (např. válcová brusky) vč. smirkového papíru (zrnitost 40, 60, 100)
  • Šňůra
  • Vysavač
  • Kročejová izolace podle potřeby
  • Pokládací klíny
  • Skládací metr
  • Táhlo

Galerie obrázků: Pokládka dřevěných podlah

Pokládka neupravených prken z masivního dřeva začíná přesným stanovením roviny. Čím precizněji zde pracujete, tím krásnější bude později dřevěná podlaha.

Jelikož masivní dílce nemají integrovanou kročejovou izolaci, musíte položit samostatnou izolační podložku.

První řadu položte podél napnuté barvicí šňůry a přišroubujte ji: první prkna na straně zdi kolmo a směrem do místnosti v úhlu 45 stupňů.

Další prkna nyní pokládejte řadu po řadě: Podélné strany přitom spojujte spárotěsně (pomocí dorážecího špalíku a kladívka) a přišroubujte je v úhlu 45 stupňů. Čelní strany slepujte lepidlem na dřevo.

Dříve než nakonec můžete na položená prkna nanášet tvrdý voskový olej (dva nátěry), musíte podlahu obrousit v několika cyklech broušení (sled zrnitostí brusného papíru 40, 60, 100).