Natírání stěn a stropů

Barva zkrášluje stěny a stropy a dokáže dokonce opticky změnit i nevhodně řešené prostory: Dlouhé chodby například působí kratším dojmem, jestliže čelní stěnu natřete v tmavém odstínu. Světlé pastelové odstíny naproti tomu vykouzlí z malých prostor rozlehlé místnosti. V tomto tipu od profesionála se dozvíte, jakou barvu nejlépe na stěnu použít.


Návod

1. Příprava podkladu

Příprava podkladu pro malování je základem úspěchu! Vždy je nutné odstranit veškeré nenosné podklady či staré nátěry na bází hlinky a velmi staré nátěry, kde si nejste jisti složením aplikované barvy.
U moderních disperzních barev dle EN Normy 13 300 není škrabání nutné. Lze je aplikovat v mnoha vrstvách na sebe. Doporučujeme vždy použít před prvním nátěrem hloubkovou penetraci. Tento krok se vám vyplatí v mnoha ohledech, jednak sníží spotřebu barvy, zvýší kryvost barvy, zpevní podklad a zároveň zabrání prostupování fleků z podkladu.

Jak odborně připravit podklad, najdete v Tipu od profesionála:

Příprava podkladu pro obklady stěn

2. Správná barva

Jako malířské barvy se nejlépe hodí disperzní barvy: Jsou nabízené v různých kvalitách a stupních lesku. Kromě toho jsou odolné proti stárnutí, málo náchylné k tvorbě trhlin, propustné pro vodní páry a neomezeně tónovatelné, možné jsou i velmi syté barevné odstíny. Neměly by však být nanášeny na staré hlinkové, vápenné či silikátové malby (ve všech těchto případech doporučujeme ideálně starou malbu seškrábat a podklad napenetrovat hloubkovou penetrací). Tento krok je skutečně velmi důležitý, jelikož pokud není podklad dobře připraven a sjednocen, tak ať následně použijete sebelepší barvu, nátěr se vám začne loupat, praskat, flekaťět. V případě, že používáte vinylové barvy v pololesku a lesku, vždy doporučujeme podklad dobře přebrousit, jelikož u těchto kvalitních a odolných barev vyniknou veškeré nedostatky.

Abyste se vyhnuli vícenásobnému natírání a nátěr nepouštěl barvu při pouhém opření dodržujte evropskou normu (EN 13 300). Ta mimo jiné vypovídá o kvalitě barvy: Čím lepší je kryvost barvy (třída 1 až 4) a její odolnost proti otěru za mokra (třída 1 až 5), tím nižší číslice - jako u školních známek.

3. Správné natírání

Pomocí krepové pásky a eventuálně fólie nejprve oblepte vše, co nemá být zabarveno (okenní rámy, dveře, podlaha, atd.). Barvu nyní důkladně promíchejte, nezáleží na tom, zda se jedná o hotovou natónovanou nebo bílou barvu.

Nyní můžete začít s nátěrem: Pro rohy a velmi úzké okraje použijte štětec správné velikosti. Úzké úseky stěny (např. nad oknem) natřete rovnoměrněji, pokud místo velkého štětce použijete malý váleček.

Doporučení: Používejte pouze dobré malířské válečky a štětce a před použitím je vymyjte. Aby štětce při natírání nepouštěly štětiny, přejeďte jimi přes kousek smirkového papíru.

Velké plochy stěn natírejte malířským válečkem způsobem mokrý do mokrého, jedním tahem z jedné strany na druhou, abyste se vyhnuli nasazováním. Válečkem naneste dva, tři pruhy barvy shora dolů, přesto přejeďte jednou na každou stranu napříč a poté ještě jednou shora dolů.

Při práci otírejte malířský váleček o stírací mřížku, jinak bude absorbovat příliš barvy. Pro nátěr stropu použijte výsuvnou tyč, umožní vám stejnoměrnější a volnější práci než se žebříkem.

Tip

Inspirace a individuální barevný odstín

Nevíte, jak by mohla vypadat vaše nová stěna? BAUHAUS plánovač objektů je tou ideální pomůckou. Jen několika kliknutími myši nabídne přesvědčivé příklady bydlení. Pokud byste chtěli ještě autentičtější obraz: Nahrajte jednoduše fotografii vašeho vlastního pokoje, zpracujte ji a již před sebou vidíte váš nově vytvořený domov.

Nemůžete v nabídce najít ten pravý odstín barvy? Nabízíme vám zakázkové namíchání požadovaného odstínu barvy. Míchací centrum barev BAUHAUS nabízí téměř nekonečnou škálu barev, které odpovídají vašemu přání. Poradci prodeje vám namíchají přesný odstín jakékoliv barvy: emaily, fasádní barvy, interiérové disperzní barvy, latexové barvy, lazury syntetické, lazury vodouředitelné, vodouředitelné laky.

Mohlo by vás zajímat:

Plánovač objektů

Míchací centrum barev

Budete potřebovat následující množství barvy:

2 x šířka + 2 x délka místnosti. Tuto hodnotu vynásobte výškou místnosti. Změřte nyní plochy oken a dveří a tuto hodnotu odečtěte. Nyní vynásobte délku šířkou stropu místnosti a tuto hodnotu připočtěte - tak budete vědět, na kolik m2 plochy potřebujete nakoupit barvu.

Nářadí a materiál

  • Barva podle potřeby
  • Kbelík
  • Malířské válečky v různých velikostech
  • Míchací dřívko
  • Stírací mřížka
  • Štětce v různých velikostech
  • Tužka
  • Výsuvná tyč
  • Žebřík

Galerie

S několika tipy a triky zvládne malovat každý a výsledek bude perfektní.

Před samotným malováním je nutné, aby byl podklad suchý, pevný, čistý a bez trhlin.

Jako malířské barvy se nejlépe hodí disperzní barvy: pevná disperzní barva nekape a nestříká a je k dispozici v mnoha připravených namíchaných odstínech. Kompaktní disperzní barva je z vysoce koncentrované konzistence, odkapávání je tedy tlumené. I tyto barvy jsou k dispozici v připravených namíchaných odstínech. Kapalné disperze byste měli použít, pokud chcete zdůraznit velké plochy.

Nejprve pečlivě oblepte vše, co nemá být zabarveno. Poté všechny hrany, rohy stěn a úzká místa natřete plochým štětcem nebo malým válečkem.

Abyste docílili stejnoměrného nátěru, naneste nejdříve barvu křížem a pak shora dolů.