Zabudování nové zárubně


Přesné vyměření


Vnitřní dveře mohou vaše obytné místnosti oddělovat nebo vzájemně spojovat. Materiál, barva, velikost a tvar dveří mohou zcela podstatně ovlivnit prostředí místnosti. Dřevěné dveře způsobují jeho obyvatelnost a útulnost. Pouze ale tehdy, pokud je dveřní rám (říkáme mu také zárubeň) a dveřní křídlo v pořádku. Oprýskaný lak nebo škrábance nejsou žádná „pastva pro oči“. Takové dveře byste měli vyměnit. Je to zcela jednoduché se stavební sadou, obsahující všechny díly, což je kromě toho zajímavé i pro novostavby.
Před nákupem změřte na milimetr přesně tloušťku zdi, výšku a šířku otvoru ve zdi. Přesné rozměry získáte tak, že vyjmete starou zárubeň. Rozmyslete si jen ještě směr otevírání dveří, zdali se mají otevírat dovnitř místnosti (což je běžné), nebo se mají otevírat ven z místnosti, případně proto, že by už nebylo místo na WC pro hosty.
Poznamenejte si rovněž, zdali chcete zabudovat „levé“ nebo „pravé“ dveře. Dveře jsou posuzovány z té strany, ze které se budou otevírat. U levých dveří jsou závěsy (panty) vlevo a klika vpravo. U pravých dveří je to přesně naopak.

Zabudování


Vyberte si vhodné dveře a k tomu zárubňovou sadu podle vlastního vkusu. Doma položte balík se zárubňovou sadou na dva dřevěné stojany s pracovní deskou nebo na velký stůl. Proti poškrábání ho ochráníte nejlépe obalem z dveřní sady.

 

Nyní nasaďte úkosové stabilizátory do připravených otvorů a rýh. Délku pera můžete podle potřeby zkrátit na lomových bodech. První stabilizátor, který se nachází v prostoru zárubně, musí být zásadně jednostranně zkrácen.

 

Zkosené plochy dveřní zárubně potřete speciálním klihem (bílým klihem).

Bílý klih se vyrábí z vody, uhlí, vápna a kyseliny octové – je bez rozpouštědel, která by mohla působit negativně na zdraví. Bílý klih obdržíte v lahvích z umělé hmoty nebo v krabicích o obsahu 1 a 5 kg. Po ukončení prací se má povrch pokrýt tenkou vrstvou vody, nevytvoří se pak žádný škraloup. Po každém odběru dobře uzavřete nádobu, pak budete moci klih vždy znovu použít.

Části zárubně smontujte pomocí šroubů, které najdete v sestavě. Nezapomeňte na to, že ke každému šroubu patří podložka a krycí matice. Na zašroubování šroubů budete potřebovat křížový šroubovák velikosti č. 2. U obvyklých tlouštěk zdí postačují čtyři šrouby velikosti M 5. U větších tlouštěk zdí spojte části zárubně pomocí šesti šroubů. Nyní nasaďte úkosové spojky pro obložení a dotáhněte je šroubovákem. Pokud použijete k práci pracovní rukavice, zabráníte tím vytvoření puchýřů. Čím je držák šroubováku lépe tvarován, tím lépe sedí v ruce a šetří svalovou námahu. Břit vašeho šroubováku by měl být z chromvanadové oceli, příliš měkký materiál břitu praská. Pak je šroubovák bezcenný a jen poškozuje šrouby.

Nyní nasaďte hotově smontovanou zárubeň do otvoru a nasuňte ji opatrně směrem nahoru. Tento úkon se vám nejlépe podaří za pomoci další osoby. Přezkoušejte správnou polohu dveřní zárubně pomocí vodováhy. Musí stát svisle a vodorovně ve dveřním otvoru. Dutiny mezi zdí a dveřní zárubní vyplňte distančními špalíky tak, aby pevně seděla.

Dříve nežli zavěsíte dveřní křídlo, musíte dveřní zárubeň do otvoru ve zdi řádně zafixovat. To se provádí pomocí tří rozpěrek, které zasadíte ve výši závěsů a zámkového plechu mezi části zárubně.

Zárubeň musí pevně sedět ve dveřním otvoru. Zárubeň usaďte přesně do její polohy, proměřte vodováhou, zda jsou stojící díly zárubně svislé, jinak by nebylo možné dveře později zavřít.

Nyní zavěste dveřní křídlo, při této práci by vám měl někdo pomáhat, ve dvou je to jednodušší. Vyzkoušejte, zda se dveře dobře otevírají a zavírají. Pokud někde drhnou, může to způsobovat buď zárubeň nebo to může záviset na dveřních závěsech a závada se musí opravit.

Po závěrečném přezkoušení veškerých detailů vyplňte spáru mezi zdí a zárubní. Začněte ve výši rozpěrek.

Jakmile bude dvousložková pěna vytvrzená, odřežte vypěněnou přebytečnou hmotu pomocí kutrového nože. S odříznutím nečekejte příliš dlouho (maximálně 20 minut), protože pěna bude po třech hodinách tak tvrdá, že ji bude možné odstranit pouze strojně.
Vaše zárubeň je nyní pevně usazena v otvoru ve zdi.
Nyní nasuňte již předmontované ozdobné obložení do drážek v zárubni. Ozdobné obložení lze posunout o 20 milimetrů. Můžete tak vyrovnat malé nerovnosti zdi a zakrýt montážní pěnu.
Vyzkoušejte pomocí 4 mm imbusového klíče, zdali jsou dolní části závěsů pevně přitaženy. Možná že budou nutné po upevnění zárubně malé opravy na spodní straně závěsů.

Co potřebujete?


Pro přípravu:

  • pravítko
  • tužka
  • poznámkový blok

Pro montáž:

  • šroubovák
  • bílý klih
  • vodováha
  • montážní pěna

Pro úpravu:

  • imbusový klíč
  • kutrový nůž